Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-05-16, 16:52
  #13
Medlem
Det är något som inte helt stämmer med Strandhäll. Se hennes psykotiska blick, även Annie L har lite av detta men inte så uttalat.
När hon debatterar ser man denna onormala hatiska blick.

Men nog om psykosen, har hon bedrivit ministerstyre på ett otillbördigt sätt måste hon avlägsnas och jag är glad för att Lurige Uffe äntligen sätter lite fart. Annars får käftige Tobé ta över partiet snarast.

Strandhäll har i många frågor uttryckt sig nedsättande och utstrålar hat. Det verkar som hon struntar i hårt handicappade människor och hon riktar hat mot fattiga landet Ungern och dess ledare Orbán.

Fälls hon inte av KU bör ändå korvätaren avskeda henne snarast.
Citera
2019-05-16, 16:52
  #14
Medlem
locknlolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Exakt innan EU valet.

Nu förstår jag varför det kliar i Tobés kompis Uffes muskler.
Han vill verka smått tuff innan EU valet
Citera
2019-05-16, 16:53
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EricViking
Möjligvis avgår hon självmant, ett missförtroende har inte lett till något, tidigare!
Jag vet. 9 gånger har det hållits omröstning. Ingen har gått igenom.

Det senaste jag sett nu är att L och C inte har bestämt sig. Och omröstningen sker 28e maj.
Citera
2019-05-16, 16:56
  #16
Medlem
RadioDDR1s avatar
Konstitutionsutskottet är ett skämt. På sin höjd får sosseregimens medarbetare en liten tillrättavisning, ajabaja. Sverige är ingen rättsstat, de flesta svenskar är inte ens medvetna om det. Det var Sosseriet som monterade ner demokratin i Sverige genom att avskaffa tjänstemannaansvaret, samma sossar som idag vill sälja ut Sverige till Tyskland och införa censur mot regimkritiska åsikter. Sedan försöker de att dölja sina diktaturfasoner genom att svänga sig med en massa fina ord, som alla människors lika värde, hot mot demokratin osv, samt baktala sina politiska motståndare så att de själva framstår som Moder Theresa. Det fungerar, men det fungerar allt sämre.
Citera
2019-05-16, 17:06
  #17
Medlem
Annika Strandhäll S?
Bilgoogla på henne, läs hennes ÖGON hennes nervösa "TICKS säger det mesta för den som kan se bakom kulisserna! Stackars sjuk människa med hittills obestämd bokstavsdiagnos? Farlig för det oövervinnerliga ansvar stackarn iklätt sig, en fara för Sveriges framtid till 2022! Det får räcka nu svetsarn!
Citera
2019-05-16, 17:10
  #18
Medlem
Casinoreklams avatar
Strandhäll sitter bergsäkert eftersom C saknar all form av handlingskraft och ryggrad.

Det vore förstås en liten seger om den snudd på mentalt handikappade psykstirrande Strandhäll blev avsatt, men samtidigt blir hon i så fall ett uppenbart bondeoffer eftersom hon bara följt order från partiet.

Det kommer bli samma visa som med Transportstyrelsen. Löfven djupt insyltad, men han är orörbar bakom linjen av bönder. Oavsett så händer inget eftersom Annie fegar ur.
Citera
2019-05-16, 17:12
  #19
Medlem
Det var nog helt nödvändigt för "lill uffe" att flytta mediafokus från allt bidragsmygel i M-toppen. Han vill nog att svenska folket snabbt ska glömma att en stor del av högsta hönsen i M skrivit sig hos mamma för att mygla till sig skattebetalarnas pengar.
Citera
2019-05-16, 17:14
  #20
Medlem
Grisbrottarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eskapisterna
I Konstitutionsutskottet sitter väl bara en genomsnittlig representation av riksdagen?
I så fall går det ju inte lita på deras beslut eftersom dom är partiska.
Måste ju vara politiskt obundna som granskar ministrar.
Som redan påpekats är det här en reell brist i vår regeringsform. Skälet till bristen är att vår konstitution skrevs på 70-talet och var radikal i sin lutning mot socialism, och därför har skrivningen "All makt ska utgå från folket" som grund. Det här leder till att vi inte kan ha ett granskande organ som inte är underställt folket, vilket alltså i praktiken innebär att den är underställd folkets valda företrädare, dvs. riksdagens ledamöter. En författningsdomstol, som t.ex. Tyskland har på goda grunder, är otänkbar med vår konstitution.

Konsekvensen att det organ som granskar regeringen är underställd riksdagen, gör att den i praktiken är underställd riksdagsmajoriteten och därmed i förlängningen (oftast) också underställd regeringen, då dess stödpartier inte gärna ser kritik mot regeringen från oppositionen.

Jag lyssnade för många år sedan på ett föredrag av Inga-Britt Ahlenius där hon förklarade sin vurm för ett oberoende granskningsorgan för revision av regeringens arbete. Hon berättade då att hon hållit utbildning om saken i riksdagen och till sin förskräckelse upptäckt att i praktiken ingen förstod att vi idag inte har en oberoende revision av regeringen som andra länder har, eftersom riksdagsledamöterna inte kunde förstå skillnaden mellan "verkligt) oberoende" och "parlamentariskt tillsatt".

Så det krävs nog rätt mycket för att sakernas bedrövliga tillstånd ska ändras, där regeringen i praktiken kan bete sig hur illa den vill och det enda som händer är att den blir avsatt i följande val, om den nu inte som sossarna i det senaste och många andra val lyckas lura sig kvar vid makten med fagra men tomma löften.
Citera
2019-05-16, 17:21
  #21
Avstängd
Eskapisternas avatar
Vad händer om man blir fälld i KU, en varning lr har dom makt att avsätta ministrar?
Citera
2019-05-16, 17:22
  #22
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av locknloll
Detta Har tydligen legat hos KU (där en moderat är ordförande) i ett helt år. Utan att någon reagerat.
...
Men vänta nu. Varför är det så viktigt att tjattra innan KU har sagt sitt ?

För att det är politik.

Moderaterna ökar pressen på C och L att vara med i en borgerlig regering med denna misstroendeförklaring.
Mer som hänt
Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson och Liberalernas Jan Björklund är ute på gemensam debatturné inför EU-valet.
Häromdagen var hela alliansen överens om att inte skriva på försvarsberedningens förslag.

Nu kom det en misstroendeförklaring mot en i regeringen. Snart kommer det en mot hela regeringen.

Snart fälls S-regeringen och SD stöttar en ny alliansregering. Allt är upplagt för detta då C+L fått panik av de senaste väljarundersökningarna och insett att det är OK att normalisera SD.

Det blir en ny regering och en borgerlig budget för 2020.
Citera
2019-05-16, 17:25
  #23
Medlem
Callebiltes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Emoll
https://www.expressen.se/dinapengar/...ot-strandhall/

Idag har Moderaterna väckt en misstroendeförklaring mot Annika Strandhäll efter hennes hantering av försäkringskassan.

Partiledaren Ulf Kristersson anser att varken hon – eller statsminister Stefan Löfven – har kunnat förklara varför Ann-Marie Begler sparkades från Försäkringskassan.

"Vårt tålamod är slut och vårt förtroende är förbrukat", säger M-ledaren.
Även Ebba Bush Thor och Kristdemokraterna stödjer Moderaternas misstroendevotum.

Upp till bevis för Annie Lööf. Ska hon stödja misstroendet eller ska hon hålla den notoriske lögnaren Strandhäll i hand som den smygsosse hon är?

Om en majoritet stödjer misstroendet kommer Annika Strandhäll behöva lämna sin tjänst.
To be continued.

EDIT:
Annika Strandhäll har tidigare försökt att tysta ner försäkringskassan när hon hamlade i blåsväder från första början.
https://www.expressen.se/ledare/vad-...ll-vill-dolja/

Inte en dag för tidigt. Strandhäll är totalvidrig.
Citera
2019-05-16, 17:35
  #24
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Tvivlar på att Lööf fäller Strandhäll. De är båda feminister och sådana brukar hålla varandra om ryggen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback