Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-04-29, 20:30
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Helge.Palmcrantz
Håller med. Lever man på gurka och isbergssallad så dör man ganska fort. Hata grönsaker!

Du kunde inte istället typ kika på broccoli, röd paprika, avokado, mangold, spenat, persilja, vitkål, banan, druvor, fikon, kiwi?

Kiwi såg bra ut för C-vitamin, Avovado hade bra överlag, det ska jag ta med mig.
Jag hatar inte grönsaker, har ätit mycket sådant i mitt liv. Men som jag skrev i trådstarten blev jag uppriktigt förvånad när jag började titta på näringsinnehållet i många vanliga grönsaker.
Jag kommer sluta köpa skräp som gurka, tomat och isbergssallad och köpa avocado istället.
Citera
2019-04-29, 20:36
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KarlKaviar
De allra flesta har väl hela livet hört uppmaningar om att "äta mer frukt och grönt", men är det verkligen så nyttigt med frukt och grönt?
Satt och kikade igenom matkalkyl.se och jag blev minst sagt förvånad att det är så otroligt dåligt näringsinnehåll i grönsaker. Man hade verkligen föreställt sig att det skulle vara bättre, kanske inte energiinnehållet men i varje fall vitaminer och mineraler.

Ta en titt på gurka t.ex:
http://matkalkyl.se/se-gurka.php

Eller tomat:
http://matkalkyl.se/se-tomat.php

Och så jämför man det med Matjesill:
http://matkalkyl.se/se-sillmatjessillkonserv.php

Varför ska vi ens äta frukt och grönsaker?

Ät hellre grönsaker än frukt då frukten har ett högt sockerinnehåll. Hur ska man annars få i sig vissa mineraler och vitaminer, dock av störst betydelse mineralerna t.ex kalium.

Du bör titta på bättre grönsaker som kålfamiljen, lök, morötter, selleri. Grönsaker ska även kokas för att man ska kunna ta upp mineralerna, som är låsta i hårda grönsaksfibrer som bi människor inte kan tränga igenom. (Äter du en sallad får du i dig fibrer och lite vitaminer). Man behöver dessutom äta en stor mängd -fyll en hel tallrik.
Citera
2019-04-29, 20:45
  #15
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Frukt är det inte. Sockervatten och lite fibrer.

Grönsaker är överlag mycket bra. Vissa grönsaker innehåller dock knappt något annat än vatten - som du märkte.

Men att gurka inte tillför något av värde borde man väl ändå fatta? Det äter man för att det är gott, är en bra dekoration och utfyllnad.
Citera
2019-04-29, 20:51
  #16
Medlem
Äpple är ju katastrofalt.
http://matkalkyl.se/se-applemskal.php

Placering i rangordning av mest näringsrika (lista) 1953 / 2048

Hasselnötter är bra
http://matkalkyl.se/se-hasselnotter.php
Citera
2019-04-29, 20:52
  #17
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarlKaviar
Det med antioxidanter kan jag köpa, men även det finns ju i sill, ägg och kött.



Ta en titt på blåbär, blåbär odlas i väldigt liten utsträckning i Sverige utan det plockas vilt i skogarna. För att täcka C-vitamin-behovet genom blåbär behöver man äta 1 kilo.
http://matkalkyl.se/se-blabar.php

Någon nämnde bättre grönsaker som spenat och mangold och de ser väl ok ut. Dock består den svenska grönsakskulturen i huvudsak av gurka, tomat och isbergssallad = dyr dekoration på tallriken.

Man äter väl inte blåbär för att få sig vitamin c? Det äter man för att det är gott. Titta på apelsin istället.
Citera
2019-04-29, 21:01
  #18
Medlem
LittleFishs avatar
Gurka och tomat är de minst näringsrika grönsakerna så rätt dålig jämförelse. Du missar alla bra antioxidanter som finns i grönsaker, fibrer osv är bra. Äter du inget från växtriket får du stopp i tarmen efter ett tag, det hände mig iaf men det beror väl på vad kroppen är van vid. Som jag förstått det finns det stammar i afrika, eskimåer mfl som aldrig äter grönt och mår bra ändå. Jag föredrar grönsaker dock för det är gott och gör mig pigg Jämför spenat, grönkål, bönor och andra näringsrika grönsaker istället.
__________________
Senast redigerad av LittleFish 2019-04-29 kl. 21:03.
Citera
2019-04-29, 21:01
  #19
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarlKaviar
Kiwi såg bra ut för C-vitamin, Avovado hade bra överlag, det ska jag ta med mig.
Jag hatar inte grönsaker, har ätit mycket sådant i mitt liv. Men som jag skrev i trådstarten blev jag uppriktigt förvånad när jag började titta på näringsinnehållet i många vanliga grönsaker.
Jag kommer sluta köpa skräp som gurka, tomat och isbergssallad och köpa avocado istället.

Isberg och gurka använder man ju som billig bukfylla när det är säsong. Inte för vitaminerna. Hos mig kostar ett isbergshuvud 10 kr och en gurka 5 kr. De utgör tillsammans med en påse ruccola, coctiltomater, vitkål, rödlök, paprika, ev linser/bönor, bulgur/potatis, ägg, tonfisk/kyckling/biff/skinka/ost en ganska okej och näringsrik sallad.

Vill man göra det ännu bättre så vitlöksrostar man lite broccoli och sparris till. Lägg till avokado så blir det ännu bättre. Kanske oliver, feta och mango.

Att enbart skära några gurkbitar och placer på tallriken bredvid sin falukorv är tämligen idiotiskt ur näringssynpunkt. Det är ju för småbarn.
Citera
2019-04-29, 21:47
  #20
Medlem
Grattis TS, som vaknat från de sovande i grönsakslandet.

Plantor har lågt näringsvärde. De innehåller tom. antinutrienter som förhindrar näringsupptag.

Lägger man därtill biotillgängligheten är de i princip värdelösa.

De näringsvärden växten tillskrivs är defacto mycket högre än vad människor kan tillgodose sig. Biotillgängligheten i olika plantor/frukter är skrattretande låg(knappt man tror det är sant faktiskt).

Visst. Frukt och bär kan man ju äta för den söta smakens skull. Naturens godis!
__________________
Senast redigerad av Decimal1 2019-04-29 kl. 21:57.
Citera
2019-04-29, 22:30
  #21
Medlem
Men alltså Ni är för negativa här. Det går väl inte att komma ifrån att exempelvis tomat innehåller lykopen. Förmodligen har dom små körbärstomaterna mer lykopen. Jovisst upptaget blir dåligt, faktiskt är tomatpurén bättre liksom ketchup-
Grönsallad innehåll viss lutein för ögonhälsan. Babyspenat ännu mer, även Q9 och Q10. Tillsammans med vanlig mat blir effekten bättre, lite fett i maten, låt säga till Wienerschnitzeln. Resveratrol behöver vi för att öka cellernas livslängd. Rödvin men lite kan tas upp från druvjuice. Jag äter också röda vindruvor ibland för det är i skalet som resveratrolet finns. Dom gröna druvorna ger inte mycket.

Apelsiner, ja mycket naturlig C-vitamin och flera andra nyttiga antioxidanter. För kollagenbildningen är C-vitaminet bra.
Blåbär ja även där tror jag att antioxidanterna främst finns i skalet men i det vilda Svenska bäret även innanmätet. Ögonhälsan och dom små blodkärlen i kroppen, även hjärnan.
Röd melon, vattenmelon, ja där har vi också lykopenet men det är svårupptagligt. Grönkål är nog något av det mest superrika inom okända substanser men även K-vitamin vill jag minnas.
Solstrålning på huden ger D-vitamin, för skelettet och immunförsvaret.
Vin har vi berört men även i öl har vi vissa B-vitaminer.
Jag anser man skall äta vanlig mat men tillsammans med den vara frikostig med grönsakerna. Då får man ett bättre upptag än bara sitta och tro att man är växtätare som en MP-kossa.
Jordgubbar för huden men fy FAN alla dessa gifter förgiftar även själen.
Röda krusbär tror jag mycket på. C-vitamin och lykopen. Sök färgade bär, jag glömde surkärsbär som har anti-inflammatoriska egenskaper och man får bättre återhämtning efter träning.

Slutligen granatäpple. Ta äkta osockrad granatäpplejuice. Sevans från Turkiet c:a 27 kronor är inte dyrt och granatäpplet kan vara nummer ett. Prostatan hålls i schack, blir annars stor som en fotboll när Du blir över 60 år. Rödbetsjuice är inget för mig.
Studera ämnet mycket noga, har Ni tur lever Ni 3-4 år längre och kanske slipper Ni hamna på demensboende när Ni blir gamla. Sök näringsämnena och försök ta upp dom i kroppen på något sätt.
Citera
2019-04-30, 00:45
  #22
Medlem
PixlJunkies avatar
Morötter, apelsin och spenat är bra.
Citera
2019-04-30, 04:09
  #23
Medlem
Grönsaker är nyttigt, framförallt tomat. Gurka helt okej. Jag föreslår att du använder dig av Google; där du kan få all information varför grönsaker är nyttigt. Du kan börja med tomat och gurka.
Citera
2019-04-30, 05:39
  #24
Medlem
Hatans avatar
Det är bra för tarmarna.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback