Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Fast då antar jag att det var en olycka det handlar om. Blir ju en annan sak om man med avsikt knäcker någons näsben.
Haha, minns en tjejkompis som var 14 och tränade kampsport och slog av hans näsa och gav honom en ordentlig blåtira. Gott att uppliva det minnet. Det var naturligtvis en olycka och pappan verkade glad och allt. Troligen lite stolt över dottern. Han hade krokig näsa sedan innan så han tyckte inte det gjorde så mycket!
Kan inte lagarna men känns spontant att blir en eller båda allvarligt skadade så kommer det bli problematiskt rättsligt. Då handlar det om mer än sport eller en låtsasfajt.
Och som andra sagt, icke att någon kommer låta detta ske under deras tag såvida det inte är någon som sitter på en nyckel som inte borde ha någon. När jag tränade kampsport var det t o m tystnadsplikt på att vi tränade fel kampsport för vi hyrde in oss i en lokal där annan kampsport skulle ske. Vi bröt mot både lag och heder tydligen. Så, JA, det är noga med vad som försiggår därinne. Och då var det ändå en seriös förening som gjorde allt annat rätt.