Citat:
Ursprungligen postat av
Smushkush
sålde ju allt för nån vecka sedan och hade väntat mig en större nedgång.
Nu köpte jag istället in mig igen.
Dock tror jag att vi kommer gå neråt om inte etf godkänns men jag kommer inte sälja av nåt då eftersom jag inte har nån tankeom hur lågt eller länge nergången kommer vara.
Är ganska nära halveringen och även om etf inte godkänns så kan vi fortfarande sticka uppåt närmsta månaderna.
Ett svårt läge för att som går kort eller lång
Får ETF'erna mot alla odds inte godkänt nu i början av januari så kommer priset att dyka ner tämligen ordentligt. Är man med så kan man sälja, köpa in sig lägre ner och göra en ordentlig hacka när det går upp igen. Jag kommer att sälja det jag har på Coinbase om det händer och om jag är med från relativ start.
Men det lutar mot att de blir godkända, Bloomberg har satt oddsen att de blir godkända på 95%. Då blir det istället prisrörelse rakt uppåt tills nyheten klingar av och då kommer förmodligen priset att falla något, men i det läget kommer jag inte att våga sälja någonting. Blir isf att HODL.