Citat:
Ursprungligen postat av
Nicke08
Vetenskapsskolan har återkommande fått kritik från skolinspektionen. Gällande kompetensbrist, undermåligt skolbibliotek, kritik om religiösa inslag i verksamheten och brister i värdegrundsarbetet.
Skolans verksamhet bidrar till att förstärka traditionella könsmönster, berättar skolinspektionen. Pojkar och flickor sitter åtskilda visar inspektioner från både 2012 och nu igen 2018.
Kan tillägas att Magnus Ranstorp på försvarshögskolan beskriver verksamheten som ett sätt för personer med salafistiska värderingar att bygga ett eget samhälle vid sidan av.
Skolan är ett redskap för att förstärka medeltida värderingar.
Du kommer med intressanta påståenden. Dock utan källor.
Till att börja med är Skolinspektionen en otroligt labil tillsynsmyndighet som skall tas med en slev salt. I just detta fallet har Skolinspektionen kommit med standardkritik för att sedan något år efter GODKÄNNA huvudmannen i en etableringskontroll.
I ena rapporten kritiserar, som du säger, Skolinspektionen huvudmannen för att pojkar och flickor sitter åtskilda på en lektion, i andra rapporten friar Skolinspektionen samma huvudman för precis samma sak.
Man lär sig läsa Skolinspektionens rapporter med tiden. Efter att man har läst några hundra så börjar man se vad som är allvarligt och inte. Det mesta av kritiken mot denna huvudman är standardkritik som nästan alla huvudmän får just nu. Sedan finns det ett bar ingripanden som Skolinspektionen inte vet vad de skall göra av.