Citat:
Ursprungligen postat av
LillaflickanPK
https://youtu.be/OhJobJ095JI
Islamistisk terror verkar ha fått nytt bränsle efter att det sk Kalifatet fallit samman. Trots att utvecklingen i Väst blir allt dystrare med ideliga muslimska attentat, verkar de styrande handfallna eller nästan likgiltiga. Utvecklingen började redan på 1970-talet, och man kan fråga sig varför. Jag börjar tro att det finns en hemlig överenskommelse, som går ut på olja mot islam. Vi tillförsäkras alltså leverans av olja, om vi samtidigt accepterar, och kanske gynnar, spridnig av islam.
Löfvens uttalande i länken ovan pekar i den riktningen.
Eller är jag en konspiratorisk foliehattsfröken?
Om du syftar på att amerikanerna och saudierna har en sådan överenskommelse så har du rätt. Den handlar inte om att sprida islam, den handlar om att sprida oreda och förstörelse för att två industrier ska kunna stadigt utvecklas, vapenindustrin och oljeindustrin. Jag önskar verkligen att folk slutade gå på den massiva propagandan och istället läste på lite om geopolitik.
Kollar man på det geopolitiska läget så ser man snabbt att religion spelar ungefär samma roll som språk.
Vad menar jag här?
Jag menar att när svenska regimen (staten, regeringen what the fuck ever!) vill att du ska dö i Afghanistan så pratar de inte norska med dig, de använder sig av svenska språket och de säger inte att de vill säkra pivån som är Afghanistans geopolitiska läge. Afghanistan ligger precis under Rysslands "mage" och kan liknas vid ett hårt grepp om dess pung, därför måste svenskar dö där borta för att USA:s regim vill ha kontroll över den pivån. Vidare använder inte svenska regimen uttryck som "guds vilja" för att ditt religiösa språk är ytterst sekulärt och de kan bara nå dig med uttryck som "mänskliga rättigheter". I arabvärlden råkar det religiösa språket vara islam och då passar det för saudiregimen att hänvisa till islam när de härjar i muslimska länder.
Tänker man efter så finns det inget vi mot dem, det är vi mot oss, hela mänskligheten. Men, det kräver att vi resonerar och gör nåt åt saken.
Jag vet inte hur det är med dig men jag blev inte passiv konsument för att göra nåt åt saker, jag är passiv konsument för att jag vill ha saker gjorda åt mig! Jag vill inte behöva läsa mig till ny information, jag vill bli matad via massmedia med färdiggjorda floskler som man lägger i mikron där paketet är självöppnande. Jag vill inte behöva tänka alls och lyckas med det för det mesta, men om du ens vågar antyda att jag inte tänker, då jävlar måste du dö för min rätt att slippa tänka! Hycklare?
Ja, jag vill ha det bättre än andra och om jag måste förstöra för dem för att uppnå "bättre-status", då får det bli så. Jag må vara hycklare, men jag är ingen lögnare!