Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2019-04-26, 15:59
  #97
Medlem
MrWins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Absolut, åtmistone bör direktstödet, som utbetalas efter storlek på jordbruket tas bort. Direktstödet utgör hela 70 procent av EU:s jordbruksbudget. Nu skall det i alla fall, kanske halveras. Gör man det så skall jag sluta kalla CAP för "Crazy agraculture policy". Sedan borde man lägga ner det andra EU parlamentet i Strasbourg.
Det lovar de inför varje EU-val. När Sverige röstade om EU-medlemskap 1995 var jordbruksstödet 50% och svenska folket förespeglades att den andelen skulle minska.
Citera
2019-04-27, 17:41
  #98
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrWin
Det lovar de inför varje EU-val. När Sverige röstade om EU-medlemskap 1995 var jordbruksstödet 50% och svenska folket förespeglades att den andelen skulle minska.

50 procent av EU:s totala budget ja. Nu ligger jordbrukspolitiken andel på strax under 40 procent, vilket fortfarande åt helvete för mycket, men ändå mindre än 50 procent.

Det jag skrev om var direktstödets andel av jordbruksbudgeten, vilket uppgår till 70 procent. Det är denna del som, ev kan halveras. Om så sker skulle jordbruksbudgetens andel av den totala budgeten minska till under 30 procent. Fortfarande för mycket, men ändå en rejäl förbättring. Maximalt 20 procent av EU budgeten bör gå till jordbruket, givet att det finns fattiga bönder som behöver hjälp och att miljöarbetet utvecklas inom jordbrukssektorn.
Citera
2019-04-27, 17:59
  #99
Medlem
Sjöstedt vill stoppa höjd EU-avgift tillsammans med M och KD.

Vänsterpartiet vill gå samman med Moderaterna och Kristdemokraterna för att stoppa en höjd svensk EU-avgift. V kräver att Sverige lägger in sitt veto mot att betala en högre avgift.

https://www.dn.se/nyheter/politik/sj...-med-m-och-kd/
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback