Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2019-04-12, 08:34
  #1
Medlem
Knullkungens avatar
https://sverigesradio.se/sida/artike...rtikel=7197722

"Bland annat framkommer i rapporten att lågutbildade känner sig mer hemma än högutbildade, äldre mer än yngre och män mer än kvinnor. En tolkning av detta är att om man är lågutbildad eller äldre har man upplevt en väsentlig förbättring i Sverige i jämförelse med hur villkoren var i ursprungslandet.

Undersökningen har också ställt frågor om värderingar som exempelvis synen på religion, demokrati, jämställdhet, relationer och familj. Många av migranterna anser till exempel att kvinnans jämställdhet har gått för långt i Sverige.

– Man blir mer och mer frihetlig i sina värderingar. Så man närmar sig, utan att komma fram till den nivån där Sverige är. Det tar nog lite tid. Jag skulle tro att det tar en eller två generationer innan man kommer fram till det. Men man rör sig och det är det som är det viktiga, säger Bi Puranen vid Institutet för framtidsstudier."

Vad anser ni om undersökningen?
__________________
Senast redigerad av Knullkungen 2019-04-12 kl. 08:56.
Citera
2019-04-12, 08:41
  #2
Avstängd
NegerSkinkas avatar
Islam och feminist-jamnstalldighetsPKnissarna kommer krocka sa javla hart i framtiden, och jag kommer njuta varenda sekund av det!
Citera
2019-04-12, 08:47
  #3
Medlem
Drama-Llamas avatar
Jag undrar om de sårade hannarna på det här forumet någonsin kommer att inse hur mycket de har gemensamt med sina invandrade könsfränder trots att de hätskt förnekar detta. Men här har vi alltså ännu en fråga de kan förbrödras om.
Citera
2019-04-12, 08:56
  #4
Medlem
Europes avatar
Ja, det är ingen slump att de jag har träffat i Sverige som i högre grad delar mina uppfattningar är högutbildade invandrare (med en utbildning i länder där utbildningen håller högre kvalitet) som kom till Sverige som vuxna. Speciellt en del som har kommit hit tillfälligt som forskare (i regel för att de har träffat en svensk partner). PK-svenskarna och helt outbildade från fattiga tredje världen-länder är de som står längst ifrån mig intellektuellt, samt är de som allra ivrigast omfamnar svenska regimen och dess lögner.

Från artikeln:

Citat:
– Man blir mer och mer frihetlig i sina värderingar. Så man närmar sig, utan att komma fram till den nivån där Sverige är. Det tar nog lite tid. Jag skulle tro att det tar en eller två generationer innan man kommer fram till det. Men man rör sig och det är det som är det viktiga, säger Bi Puranen vid Institutet för framtidsstudier.

Vad betyder att vara "frihetlig i sina värderingar"? Svenskarna är knappast värst frihetliga när det gäller att medborgarna ska ha stora friheter, som t.ex. yttrandefrihet, att utbildning, vetenskaplig verksamhet m.m. ska få vara fri från politisk direktstyrning, rätten för medborgarna att konsumera olika saker som de vill (läkemedel, alkohol, narkotiska preparat) och så vidare. Jag antar att det är ett kodord för PK, samt att hon menar att det brukar ta två generationer för att lyckas hjärntvätta invandrare till det?
__________________
Senast redigerad av Europe 2019-04-12 kl. 09:03.
Citera
2019-04-12, 08:59
  #5
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drama-Llama
Jag undrar om de sårade hannarna på det här forumet någonsin kommer att inse hur mycket de har gemensamt med sina invandrade könsfränder trots att de hätskt förnekar detta. Men här har vi alltså ännu en fråga de kan förbrödras om.

Jag antar att du talar om sådant som alla mentalt friska människor delar, utom en del PK-svenskar (som ju svårligen kan räknas till de mentalt friska)? Har alla "hannarna" här, samt alla invandrare från alla länderna från fem olika kontinenter, någonting gemensamt, så torde det vara något som generellt är gemensamt för alla friska människor.
__________________
Senast redigerad av Europe 2019-04-12 kl. 09:03.
Citera
2019-04-12, 09:04
  #6
Medlem
-GGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
Vad betyder att vara "frihetlig i sina värderingar"? Svenskarna är knappast värst frihetliga när det gäller att medborgarna ska ha stora friheter, som t.ex. yttrandefrihet, att utbildning, vetenskaplig verksamhet m.m. ska få vara fri från politisk direktstyrning, rätten för medborgarna att konsumera olika saker som de vill (läkemedel, alkohol, narkotiska preparat o.s.v.). Jag antar att det är ett kodord för PK, samt att hon menar att det brukar ta två generationer för att lyckas hjärntvätta invandrare till det?

Klockrent. De är inte färdiga medborgare förrän de är PK fullt ut. Svenskarna hatar yttrandefrihet och vetenskap nästan mer än invandrarna, ju.
Citera
2019-04-12, 09:08
  #7
Avstängd
Jämställdheten har inte gått för långt, manshatet har gått för långt.

Radikalfeminismen handlar inte om jämställdhet, utan om mansförtryck.
Citera
2019-04-12, 09:22
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valpen_
Jämställdheten har inte gått för långt, manshatet har gått för långt.

Radikalfeminismen handlar inte om jämställdhet, utan om mansförtryck.

Exakt så!

Tycker inte att flashback överlag som Drama-Llama antyder är generellt motståndare till 'jämställdhet' (även om det finns några sådana också), utan att de stör sig på att ständigt få utstå hat och absurda diskriminerande lagförslag endast på grund av deras biologiska tillhörighet snarare än deras individuella handlingar.

Jag vaknade liksom upp till denna idag; https://www.youtube.com/watch?v=p9JXxQDK8Ig
VPK i riksdagen; "Vi kan inte se på dig om du är en våldtäktsman eller inte, så därför förutsätter vi att ALLA män är våldtäktsmän"...

Det är ju sådant här skräp man är mot...
Sedan att de som är så djupt nere i folkmördarvänsterns totalitära ideologi är så mentalt svaga att de inte ser distinktionen mellan att vara motståndare till detta och att vara motståndare till 'jämställdhet', det får stå för dem.
Citera
2019-04-12, 09:33
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
Vad anser ni om undersökningen?

Att du drar helt andra slutsatser av den än forskarna som gjorde den och ekots journalister.

Tvärtom mot vad du säger var man tydlig med att invandrarna omfamnar våra demokratiska och frihetliga värderingar, att man är tacksam för möjligheterna till utbildning m.m.

Väldigt mycket mer rörelse i rätt riktning än vad ”svenskar” står för.
Citera
2019-04-12, 09:49
  #10
Avstängd
BibelSkribents avatar
6500 migranter har bemödat sig att svara.

Alltså. Som medelålders högutbildad svensk så känner jag just nu..... nu.... att min tid och energi slösas bort.

Slösa inte bort er energi på en undermålig kvantitetsundersökning och sen bildar/skriver ni ner er egna kvalitativa undersökning som baseras på den undermåliga undersökningen. Det är ju rent ut sagt löjligt. Tittar på dig Europe. Din tid är viktig.

Värdelös undersökning. Oh wait. Sveriges Radio?

Good times.

Edit: Institutet för framtidsstudier.... ffs(for fuck(s) sake)....

Finansierat av... Kejsaren utan kläder?

Äsch, orka.

Edit2: editerade lite stavfel, nu har jag gjort precis det som jag varnade för i andra meningen. Cirkeln är sluten.
__________________
Senast redigerad av BibelSkribent 2019-04-12 kl. 10:04.
Citera
2019-04-12, 10:32
  #11
Medlem
Kaffemedaffes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Att du drar helt andra slutsatser av den än forskarna som gjorde den och ekots journalister.

Tvärtom mot vad du säger var man tydlig med att invandrarna omfamnar våra demokratiska och frihetliga värderingar, att man är tacksam för möjligheterna till utbildning m.m.

Väldigt mycket mer rörelse i rätt riktning än vad ”svenskar” står för.
Har du tillgång till den fulla rapporten före alla andra? För det du säger kan man bara säga om man läst hela rapporten och den är inte släppt än.
Citera
2019-04-12, 10:35
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffemedaffe
Har du tillgång till den fulla rapporten före alla andra? För det du säger kan man bara säga om man läst hela rapporten och den är inte släppt än.

Jag säger bara vad jag hörde på radion. Där tolkades det mesta som positivt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback