Tjena,
Jag lade märke till att det inte finns någon tråd om Sweden Rock Magazine.
Hur tycker ni att utveckligen har gått? Själv så tycker jag inte att Sweden Rock är alls lika bra längre, mest på grund av att innehållet inte alls är lika intressant som det var under, säg, de första 20 numren. Att exempelvis Avantasia hamnar på sidorna som är exklusiva för prenumranterna medan Alice In Chains hamnar på omslaget, ja det säger ju det mesta om hur det gått för tidningen. Missförstå mig rätt. Alice In Chains är ett av de grungeband jag faktiskt gillar och lyssnar på. Men förr i tiden så hade det varit otänkbart. Jag retar mig också på att det är en massa "Trump är hemsk" hit och dit, även om det kanske inte bör ha så mycket med tråden att göra. Jag kan dock inte sluta att irritera mig på att vissa skribenter vädrar sina politiska åsikter i tidningen.
Hur som helst. Jag har hängt med sedan det första numret av Bright Eyes och tycker helt enkelt att tidningen blivit sämre. Det är färreintressanta intervjuer och layouten är inte alls lika bra(även om den är mer professionellt gjord nu för tiden). Dessutom så recenseras inte alls lika många intressanta skivor numer - enligt min åsikt, vill jag tillägga.
Vad tycker ni själva om tidningen, innehållet och skribenterna? Gillar ni den mer nu eller föredrog ni tidningen som den var förr? Vad gillar ni med tidningen? Vad gillar ni
inte med tidningen? Vad skulle kunna göras bättre?
Förresten! Bright Eyes var ju det bästa som hänt världen! Där kan vi tala om högkvalitativ läsning från början till slut - i varje nummer dessutom!