Citat:
Ursprungligen postat av
Islampeaceback1
Nu ska jag ta detta väldigt pedagogiskt. Jag kan svära vid Gud att du är en av samhällets lägsta skikt som inte har högre utbildning är högstadiet. Inget illa menat med detta utan detta är faktum som om jag kände dig. Detta vet jag. Nu till saken MEN läs väldigt sakta och särskilt det fetstilade. Självförsvar är enligt koranen helt okej precis som alla andra länders jordiska lagar och regler, inklusive Sverige. Vad dessa verser beträffar förstår du om du är någorlunda hemmastadd i textanalys och läsförståelse att dessa verser syftar på personer som förtrycker och fördriver muslimer från sina hem. Då har muslimerna rätt att försvara sig och det är detta dessa ovanstående verser syftar till. Läs om och läs väldigt noga!
"De som kämpar mot Gud och Hans Sändebud och vars strävan det är att störa ordningen på jorden och sprida sedefördärv skall utan förskoning dödas eller korsfästas eller få hand och fot på motsatta sidor avhuggna eller förvisas från [sitt] land. Denna förnedring skall de utstå i detta liv och i det kommande livet skall de få utstå ett outsägligt lidande." (5:33)
Vilka syftar dessa verser på? Återigen om du var någorlunda hemmastadd i textanalys och läsförståelse hade du förstått detta. Men läs det fetstilade och läs min förklaring väldigt sakta. Dessa verser syftar på de som KÄMPAR mot Gud och profeten, alltså de som ville hindra profeten och attackerade honom öppet med våld. Gud gav profeten och muslimerna rätten att försvara sig.
Se ovan.
Se ovan
Källa på detta?
Jag kan svära vid Gud och jag svär inte vid Gud om jag inte är riktigt säker på min sak. Du har högt högstadieexamen och tillhör samhällets lägsta skikt. Verserna du skickade handlar om hur muslimer ska göra när de blir attackerade. Det finns inget som är uppseendeväckande eller felaktigt med detta. Fullt korrekt att varje muslim har rätt att på alla sätt försvara sig med alla medel om de blir attackerade. Var det allt du hade? Bra! nu har du fått den korrekta förklaringen.
"Kämpa mot dem som, trots att de [förr] fick ta emot en uppenbarad Skrift, varken tror på Gud eller på den Yttersta dagen och som inte anser som förbjudet det som Gud och Hans sändebud har förbjudit och inte iakttar den sanna religionens bud - [kämpa mot dem] till dess de erkänner sig besegrade och frivilligt betalar skyddsskatten." (9:29)
Det här är inte självförsvar.
Källa på Aishas ålder: Sahih muslim hadith 2548 Sahih Muslim 2579 eller 1422 SahihBukhari, hadith nr 3681