Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2019-05-06, 11:14
  #37
Medlem
trallexs avatar
Udos Sägner: Sveakampen. Utvecklat av svenska Paradox Interactive! Det var ju inte ett bra spel av något mått mätt dock.

Jag har CDn kvar men jag kan inte få det att funk på win8.1. Någon som har något tips?
Citera
2019-05-07, 17:04
  #38
Medlem
shitmagnets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trallex
Udos Sägner: Sveakampen. Utvecklat av svenska Paradox Interactive! Det var ju inte ett bra spel av något mått mätt dock.

Jag har CDn kvar men jag kan inte få det att funk på win8.1. Någon som har något tips?

Kanske.

Högerklicka startfilen--> Egenskaper -->Kompatibilitet och välj win95/win98.
Win 7 var dock bättre för sånt här.

Annars är det väl köra en kopia win95 genom typ VirtualBox som gäller... fast det är inte riktigt avsett att spela spel på.
Citera
2019-05-07, 17:23
  #39
Medlem
Mx_1337s avatar
Svea Rike
Backpacker-spelen
Hugo-spelen (var de svenska eller bara med svensk översättning?).
Europa Universalis (de första spelen är väl nostalgi numera)

Har för mig det släpptes spel baserade på olika julkalendrar också? Minns inte vad dessa kan hetat dock.

Såg att någon nämnde MER Innebandy. Ett annat gammalt (äldre troligen) reklamspel från MER, var ett där man klättrade i berg. MER Climbing hette det nog. Man fick det på diskett minns jag.
Citera
2019-05-17, 13:00
  #40
Medlem
ShellGhosts avatar
Någon som minns Kosmopolska?
Citera
2019-06-06, 17:57
  #41
Medlem
Gosifs avatar
Fanns ett spel som hette Vikingabyn eller dylikt och även Cheops-spelet men mer åt matematik-hållet
Citera
2019-06-06, 21:39
  #42
Medlem
Robinson ett tecknat peka klicka spel med lite problemlösning var förjävla skojigt har fortfarande kvar en ISO av det någonstans
Citera
2019-06-23, 19:00
  #43
Medlem
Rippless avatar
Ignition!
Citera
2019-07-10, 08:11
  #44
Medlem
Såg nån skrev lundakarnevalen, måste varit det det hette. UNDERBART SPEL, särskilt i ens lilla outvecklade hjärna, minns hur jag trodde man liksom kunde ta sig nånstans i spelet om man bara fattade hur. GÅ HEM OCH ÄT
Citera
2019-07-10, 09:13
  #45
Moderator
Popesizes avatar
Jag vet inte om man som tonåring klassas som "liten". Backpacker och Svea Rike spelade jag som 14-åring.

Men som liten så spelade jag det textbaserade STUGAN från SPCS

Minns att om man skadade benen på något sätt i sitt äventyr., så tog varje rörelsekommando en jäkla lång tid. Om man skrev i det igen, i tro om att datorn inte uppfattat kommandot, så fick man tillbaka följande
Tyst. Jag haltar.
Citera
2019-07-10, 12:54
  #46
Medlem
den.dryges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sundinan
Såg nån skrev lundakarnevalen, måste varit det det hette. UNDERBART SPEL, särskilt i ens lilla outvecklade hjärna, minns hur jag trodde man liksom kunde ta sig nånstans i spelet om man bara fattade hur. GÅ HEM OCH ÄT


Världens bästa spel,

Rektor Magnifikus haha
Citera
2021-04-11, 15:17
  #47
Medlem
Åh vilken kul tråd! Jag älskar gamla spel. Speciellt Pettson och Findus spelen.

Jag letar också efter ett spel. Jag vet inte så mycket om det. Det handlar om en tjej med blå klänning (och kanske blont hår). Namnet på spelet var hennes namn. Jag har för mig att det var rätt likt något av Josefin spelen, men det kan vart för att jag spelade dem samtidigt bara.
Citera
2021-04-15, 02:31
  #48
Medlem
Minns ett gammalt spel som jag spelade för väldigt många år sedan under Lekis. Spelet hete Skattjakten och handlade om att man spelade som en ung pojke följandes av en papegoja som reste till Afrikas djungel. Väl där stötte man på en elak pirat som hade tillfångatagit alla djuren och det var nu upp till spelaren att befria djuren och besegra piraten genom diverse pussel och klurigheter.

Trots att jag kan namnet så har jag väldigt svårt att få tag i det vilket är synd då jag gärna skulle vilja återvända till det som en nostalgitripp. Bästa vore om man kunde hitta det via en hemsida eller något som gratis nerladdning eller att bara spela i webbläsaren men det är väl knappast möjligt.

Minns även att det fanns ett annat spel i samma serie vid namnet djungeläventyret men är som sagt Skattjakten jag främst är ute efter.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback