Citat:
Ursprungligen postat av
Sha R'Tae
Pojken hade ju dokumenterade skador så något har ju uppenbarligen hänt men det påstådda händelseförloppet känns ju väldigt orealistiskt. Vore intressant att läsa om hur busschauffören förklarar skadorna som uppstått.
Ja något har hänt. Men jag har själv varit nära att fastna i den här typen av bussdörrar, varpå jag helt enkelt dragit isär dom manuellt. Nu är jag säkerligen starkare än killen ifråga men det var inte svårt.
Sedan kan man ju konstatera att killen själv säger att han håller fast sig med ena handen nede vid hjulen.
Då kan handen som sitter fast i dörren knappast vara uppe i någon högre höjd. Så har killen fastnat med sin hand i knähöjd från början eller har handen glidit ned fast ändå varit omöjlig att dra ut?
Kan väl tillägga att med de hastigheter bussarna normalt kör i så borde killen ha fått mer skador? En buss som inte stannar under 2 km färd kör inte i 40. Det går betydligt snabbare.
Klockslag hittar jag inte, men det låter helt otroligt att ingen sett och ringt 112?