Nyligen införskaffat familjens första Volvo och trivs rätt bra med bilen hittills. Då bilen är köpt begagnad har den nämligen lite saker som jag skulle vilja åtgärda (då jag är en ordentlig perfektionist som stör sig på mycket saker här i livet). Hjälp mig gärna på traven, så blir jag ytterst tacksam
1. Parkeringsbromsens plastbit saknas
https://imgur.com/7357wLE
Som ni ser på bilden så saknas en bit av parkeringsbromsen, min fråga är: vart kan jag få tag på denna och kommer detta en gå att fixa?
2. Släta till "sätesskada"
https://imgur.com/2MAekOD,
https://imgur.com/tGXKK3a
Tidigare ägare har dragit något vasst eller liknande och förstört sätet. Vill försöka släta ut detta så gott det går utan att förstöra ännu mer. Har ni några tips?
3. Parkeringsljus som slocknat
https://imgur.com/b1yF8ok,
https://imgur.com/i8nys74
Då bilens halvljus är Xenon så är jag fruktansvärt skeptiskt till dessa fula vanliga halogen lampor som sitter på Volvon. En av de har nämligen slocknat och jag har åkt förbi Mekonomen och köpt två nya lampor för 13kr/st. Däremot vill jag absolut inte att de ska vara i samma sken som de på bilden, och undrar därför om det finns matchande parkeringsljus som är mer åt det vit/blåa hållet att köpa jämfört med de gula som jag redan har.