Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2019-03-11, 21:38
  #1
Medlem
Sent startad tråd, då det är dags för årets upplaga av cityevent i Drammen. Ingen personlig favorit, men ska väl i sedvanlig ordning locka en hel del norrmän ut på stan. Som vanligt bjuds det på klassisk sprint, och hemmafavoriten Falla vill nog visa upp sig i den första sprinten efter VM. Hon är den mesta vinnaren på denna ort med fyra segrar i bagaget. I övrigt blir den mest spännande norskan att följa hoppet Skistad. De svenska damerna har nog dock en del att sätta emot, och mitt tips blir att Maja revanscherar sig efter det snöpliga (nåja, får trösta sig med guld i teamsprint) utfallet i mästerskapet.

På herrsidan ska mycket till för att knäcka regerande segrare Kläbo. Bolshunov är sugen på totalen och var trea här i fjol. För svensk del självfallet inga klara förhoppningar, men Calle har förutsättningarna fysiskt för att åka bra här.

Evenemanget sänds i SVT och kommenteras mest sannolikt av Jacob Hård och Anders Blomquist, övriga kandidater är väl upptagna i Östersund, även om det är obekräftat.

Program
Citat:
Tisdag 12/3
Sprint K kval 10:45
Sprint K final 13:15

Banor
Citat:
Sprint 1.2km damer & herrar (karta sida 7)

Aktuell banprofil står ej att finna, men den är förstås av mindre intresse.

Svenska truppen

Tidigare pallplaceringar i Drammen (2018)

Ställning sprintcupen

Startlistor
Citat:
Damer

Herrar
Citera
2019-03-11, 21:42
  #2
Medlem
Alkibiadess avatar
En intressant start gör JVM-bronsmedaljören i klassisk sprint från Soldier Hollow 2017, tyskan Coletta Rydzek. Tävlade inget alls förra säsongen men gör nu världscupdebut.

Annars tror jag banan skall passa Hagström riktigt bra.
Citera
2019-03-11, 21:51
  #3
Medlem
Hagström blir utan tvekan intressant.

Noterbart också att loppet går tidigare än det gjort senaste åren, final 13.15 istället för 15.30. Förstår att det är skidskytte, men hur många kan komma loss vid denna tid en vardag? Nej, det var dåligt faktiskt.
Citera
2019-03-11, 22:24
  #4
Medlem
Är det i Drammen det är upplopp i en ganska kraftig uppförsbacke de sista 20 metrarna?
Citera
2019-03-11, 22:40
  #5
Medlem
HungalaBungalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Camelot
Är det i Drammen det är upplopp i en ganska kraftig uppförsbacke de sista 20 metrarna?
Jepp. Skall nog till en valla-bom likt 2017 för att Falla inte skall vinna detta. Blir väldigt förvånad om te x Skistad skulle prestera bra på denna bana. Hoppas inte Stina tappar för många poäng på denna bana så utgångsläget inför Falun och sedan Quebec fortsatt är positivt. Sen skall man inte räkna bort Maja från totalen helt heller även om det är ett klurigt läge.
Citera
2019-03-11, 23:54
  #6
Medlem
Absolut bästa banan för Falla kontra Stina. Ändå verkar spelbolagen ha hög tilltro till Stinas klassiska åkform för dagen. Hoppas dom har rätt, men jag är inte lika säker och jag tror inte hon är särskilt sugen på nya fällningar än vilket nog behövs. Kanske ska hon gå undre halvan imorgon.

Finns inga större hinder för Maja, i formen hon haft kan hon hävda sig på alla banor, gick Ruka och Otepää ska detta också gå vägen. Kör för pallen, men segerchansen tror jag kommer i kommande sprintar.

Ska vara en väldigt trevlig bana för Hagström, måste undvika strul i dom snäva kurvorna bara och samtidigt inte vara för snäll. Visade bra klassisk form förra helgen. Spännande start detta.

Sundling då? Nej trots att revanschlustan lär vara stor tycker jag det blir lite för mycket "fel" åkning för henne här. Stakningen ser jag som styrkan i klassiskt, med stakfria zoner och diagonalupplopp försvinner mycket. Kan ändå hävda sig på att hon är en av dom bästa/starkaste sprintåkarna allt som allt, så final skulle trots allt inte förvåna.

Falk liknande som Sundling, hävdar hon sig är det mer för att hon är bra snarare än att det är åkning som passar, men det ska nog mycket till i år sett till säsongen. Ida bör kunna nå semi från den undre halvan, behöver nog att någon favorit gör det lite sämre för final men chansen finns där.

Blir en nordisk uppgörelse med en viss ryska(kanske två om Belo också vaknar till i klassisk sprint) i första hand. Nån B-norska skulle kunna överraska, men svårt att säga vem. Vill även nämna att Visnar har varit topp-5 i kvalet sina sju senaste starter i Drammen. Ingen pallplats dock trots några finaler.
Citera
2019-03-12, 01:17
  #7
Medlem
Läste nyss att upploppet är nedkortat med ca 30 meter och följaktligen är den brantaste delen på slutet borta. I fjol diagonalade Falla de sista 16 sekunderna. Blir betydligt mindre av den varan denna gång då. Kanske ingenting alls för Stina om föret också är raskt? Men den typ av stakning som är passar fortfarande Falla väldigt bra när han kan pigga på i hög frekvens. Falla naturlig lill-favorit ändå.
Citera
2019-03-12, 01:58
  #8
Medlem
Neofytens avatar
Vad är det egentligen med Drammen som gör att Falla gått bra där? Hon är väl mer som Stina att ju mer krävande banor desto bättre, dvs man kan redan ha avgjort med en långspurt och slippa dessa tiondelsspurtar uppför backen i mål som det ofta blivit i Drammen om jag inte minns helt fel? Visst hon är ju väldigt startsnabb och lägger sig ofta först och med en trång och snäv bana är det svårt att gå om men det kan väl inte vara enda orsaken?

Edit: MacReadys ovanstående inlägg besvarar väl min fråga bra, jag borde läsa noggrannare... Godnatt!
__________________
Senast redigerad av Neofyten 2019-03-12 kl. 02:14.
Citera
2019-03-12, 09:42
  #9
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Sänds kvalet på SVT?
Citera
2019-03-12, 09:48
  #10
Medlem
Alkibiadess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.skalmanski
Sänds kvalet på SVT?

SVT brukar aldrig sända kvalen förutom på mästerskap och när tävlingarna går i Sverige.

NRK sänder iaf kvalen från kl 10.40.
Citera
2019-03-12, 10:50
  #11
Medlem
Engelitzs avatar
Nån med norska tv1 som kan berätta hur det går?
Citera
2019-03-12, 10:50
  #12
Medlem
Alkibiadess avatar
Hagström!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback