Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-03-10, 17:12
  #1
Medlem
Hej!

Jag har en sladd som kopplas till eluttag - men som endast använder jordningen. Plus och minus är alltså helt oanvända. Ser ni något problem med detta? Finns det någon fara inblandad?
Citera
2019-03-10, 17:24
  #2
Medlem
Sleepyoh22s avatar
Du får givetvis beskriva vad som är anslutet i andra änden av din sladd samt syfte med det hela, annars finns inga svar.
Citera
2019-03-10, 17:36
  #3
Medlem
Just nu ingenting. Jag har bara en sladd som leder till jord. Vad händer om jag rör vid den t.ex.?
Citera
2019-03-10, 22:56
  #4
Medlem
OldFashioneds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av traningsnarkomanen
Just nu ingenting. Jag har bara en sladd som leder till jord. Vad händer om jag rör vid den t.ex.?

Ingenting.
Citera
2019-03-13, 22:13
  #5
Medlem
TS menar uppenbarligen en dylik.
https://www.google.com/url?sa=i&sour...52597665255082

Denna typ av stickpropp används oftast för att ansluta diverse ESD-skyddsutrustning till jordblecket i ett Schuko-uttag.
Jag vill nog avråda dig TS från att bygga en egen mha en "normal" jordad stickpropp och jordledare eftersom dina kunskaper om el förefaller väldigt begränsade.
Ovanstående sagt i all välmening etc...
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback