Citat:
Ursprungligen postat av
Keus
Tack för info!
Kan man ha flera konton i Skandiabanken, privatkonto, Sparkonto, matkonto etc?
Lite meck att meddela skattemyndigheten och arbetsgivare om nya konton men det är bara att göra i så fall. Kontanter kan jag leva utan och har min fru som back up om jag mot förmodan måste ha cash.
Javisst man kan ha fyra olika sorters konto som sparkonto, fasträntekonto m.m. Har själv 2 som man kan ändra namn på.
Hade ibland problem att logga in i mobilappen på förra mobilen men funkar bra nu när jag har Android 12 ...Man kan ha BankID på fil också installerat på en dator istället för att hålla på med dosor med begränsat batteri.
Blev lite att fixa första månaden när jag också bytte från Handelsbanken men bra att man kan ge fullmakt så tar Skandia över autogiro / e-fakturor ...Har inte heller så mycket kontanter längre i Sverige och idag när det finns så många utan avgift gör det inget att ha något liggande som reserv hemma.