Citat:
Ursprungligen postat av
Mafia
Tycker faktiskt att detta inte hör hemma i SVT. Kan tolkas som uppvigling. Visa detta i Syrien och du skapar x antal terrorister som vill hämnas. Med tanke på hur många islamister som finns i Sverige så kanske det räcker att det visas här för att det ska få sådana konsekvenser.
Om en video som denna skapar en endaste terrorist så var den personen ändå rätt rejält sjuk i huvudet redan innan och tog bara först bästa ursäkt.
Lika idiotiskt som när Judas Priest anklagades för ett självmord när två killar låste in sig, söp och rökte på medans de lyssnade på deras album Stained Class sex timmar i sträck - och därefter sköt sig själva med ett hagelgevär varav den ena dog på fläcken. Media gjorde en grej av att ett ljud lät "doitt" när skivan spelades baklänges - så det var alltså Judas Priest fel eftersom det kunde tolkas som "do it".
Det är ungefär på samma nivå imo. Om en sketch lik denna skapar terroristee inom en grupp människor - så har denna grupp människor ett betydligt större problem inom sig som de borde lägga fokus på istället.