Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-02-26, 20:33
  #1
Medlem
Paddan1000s avatar
Jag har en Atlas Copco mutterdragare som jag vill skruva isär, rengöra invändigt och sedan sätta ihop igen. Problemet är att jag inte förstår hur jag ska få isär den.

Vi kan säga att den ser ut som på den här bilden, även om den skiljer sig något vad gäller handtagets utformning:
https://www.flexibleassembly.com/Pro...y/8431-0375-32

Jag vill skruva av den svarta kåpan och få loss avtryckaren. Jag har pillat loss en C-ring som satt framför kåpan, men att sedan skruva av själva kåpan till och med med skiftnyckel är helt omöjligt, trots att det står "open" på den och en pil som pekar motsols.

Som ni ser finns det ett litet hål uppe vid "Atlas Copco"-skylten. Det finns ett liknande hål precis bakom avtryckaren som inte syns så bra på bilden. Båda dessa hål finns även på mutterdragarens högersida. Det tredje hålet på bilden, längst ned på handtaget vid luftnippeln och utblåset finns inte på min skruvdragare.

Sedan finns en plugg på kåpans framsida man kan skruva av. Bakom denna plugg hittar man två skruvar. Den ena ställer in det maximala vridmomentet, men vad den andra gör vet jag inte.

Jag misstänker att de två hålen och kanske även den extra skruven bakom kåpans plugg har något med isärtagningen att göra. Jag har provat att knacka med ett dorn i hålet vid avtryckaren, men inte lyckats knacka ut någon sprint. Kanske borde jag knacka hårdare?

Någon som vet hur man gör för att ta isär mutterdragaren?
Citera
2019-02-26, 22:34
  #2
Medlem
Paddan1000s avatar
Jag lyckades få loss den svarta kåpan. Det krävde bara lite extra våld med skiftnyckeln. Jag har rengjort och smort där bakom nu. Skruven bakom pluggen jag undrade över är nog för byte av olja i den förseglade slagmekanismen så den behöver vi inte bry oss om för tillfället.

Det som kvarstår är då att få loss avtryckaren för att renovera även den. Det behövs eftersom den läcker lite luft. Gissar jag rätt som misstänker att man ska banka ut en sprint ur hålet bakom avtryckaren?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback