Citat:
Ursprungligen postat av
Bongoman
Har du inga föräldrar som lärt dig sådant? Det ingår i deras uppdrag oavsett om de är gatsopare eller advokater. Pluspoäng för att du kan koka ris. Det finns de som flyttar hemifrån och inte kan koka tevatten ens.
Ja du, hade föräldrar som inte ens kunde ta hand om sig själva, flyttade ut och bort till Sverige när jag var 18. Men lärde från min farsa hur man lagar mat sedan jag var liten (kock) så laga mat och baka är jag bra på.
Majoriteten av saker jag lärde mig när jag växte upp var hur man INTE skulle göra saker
Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Dagens ungdomar är inte intresserade och räknar med att mamma och pappa alltid står utanför dörren och hjälper till med allt som krävs.
Till TS, säkring 2 har löst ut, skruva ur hållaren, byt ut porslinssäkringen till en ny, bör finnas i närheten av säkringsskåpet eller i städskåpet. Om du inte har någon så fråga grannar. Ypperlig möjlighet att träffa grannarna.
Se till att du får en säkring med röd plutt, 10 A.
Sätt i den i huven och skruva i den, kan blixtra till lite när den får kontakt då du har belastning på den.
För vissa, visst! Så är det bara tyvärr. Alternativet med att föräldrarna gör inget är inte så bra heller dock. Har många problem som kunde varit bättre hade man fått någon hjälp när man var liten och hade ingen aning vad man skulle göra, inte direkt praktiska saker som proppar dock
Men det är som det är, man lär sig - tur att man lever i nutiden med internet
Tack! Fått koll på hela grejen nu. Kollade runt i lägenheten men hittade inga, knackade på hos några grannar men tyvärr hade ingen dem. Den enda grannen jag kände från förut hade bara 20A

Blir köpa en ny 10A direkt när affären öppnar imorgon!