TV4 har ett inslag om IS-återvändare som nu kommit till Malmö, över 20 st enligt inslaget.
"I Malmö har de IS-medlemmar som redan återvänt från krigets Syrien orsakat rädsla i flera områden medan de hyllas som hjältar av vissa människor. Enligt ideella krafter i Rosengård har IS-rekryteringen ökat och radikalisering av unga sker i källarmoskeer."
https://www.tv4play.se/program/nyhet...uxs1vAv1Bd6OGU
Inslaget är rakt på sak och inget hymlande: IS-terrorister rekryterar nu för fullt i Malmö och de är idoler för massa ungdomar där. Bland annat källarmoskéer fungerar som rekryteringsplatser. En mamma är så orolig att hennes son ska rekryteras att hon startat ett nätverk för mammor och massor med mammor kontaktar henne och är oroliga.
Något störande att IS-terroristerna/mördarna genomgående kallas "IS-soldater", "IS-återvändare" osv av journalisten. Men men, svenska journalister tycks, typ fyra år för sent, fått upp ögonen för problemet, man får vara glad för det lilla.
Hade vi varit ett normalt land hade vi för flera år sedan spärrat in alla på livstid. Nu går de fria på våra gator så länge de inte har typ filmer på när de mördar folk i Syrien. Alla typer av brottsutredningar är såklart helt omöjliga.
Med den katastrofala assimilering vi haft de senaste 20-30 åren lär rekryteringsunderlaget vara massivt. Men innan fanns bara teori och moskéer, nu har de idoler tillgängliga att bländas av, tuffa killar som är på riktigt, som varit nere i Syrien och mördat för kalifatet.
Vad tror ni kommer hända nu? Kommer det bli grupperingar av IS-trogna i Malmö?
Vad kommer dessa ställa till med?
Väntar liknande rekrytering över hela landet? Pågår den redan?
Hur ska samhället möta detta hot?
Inser politikerna vad som hänt och vad som sker?