Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-02-19, 14:14
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Det vi ser i dag ute i förorterna är arvet efter Reinfeldt och det resultat man får när man skär ner på allt vad stöd och satsningar för svagare grupper heter. En förlorad generation.

Ska vi få någon ordning på dom som är 7-8år i dag och inte upprepa misstagen och skapa ännu en generation gangsters krävs det breda satsningar i skola och hela apparaten runt dagens kids osv och det kostar pengar.

Nej, "det vi ser idag" är ett resultat av att arbetarna "befrias" från rådighet över inkomst och egendom till förmån för inkompetenta kleptokratiska socialistiska politikers förvaltning och vidare förskingring vilken inkluderar socialistens eget berikande samt finansiering av vad skattebetalarna vare sig beställt eller efterfrågat, såsom tillhandahållande av livstids arbetsfri försörjning till ekonomiska migranter.

Vad gäller "svaga grupper" så är "utsatta" socialistens livsblod då dessa utgör lydig valboskap. Härav strävar socialisten efter att så många som möjligt skall vara, och förbli, "utsatta". Då inrikes "utsatta" inte anses tillförsäkra socialisten makten, härligheten och platsen vid köttgrytorna finner socialisten för gott att importera. Detta framgår med all (icke) önskvärd tydlighet av valresultaten i de Särskilt Socialistiskt Utsatta områdena.
Citera
2019-02-19, 14:18
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mmmm.harskarteknik
Du hittar på för att misskreditera nysvenskar. Sverige är visserligen inte ett land man flyttar till om man är högutbildad och vill göra karriär men vanliga jobb kan vem som helst utföra. De flesta vill jobba, jag ser många unga nysvenskar, antagligen ensamkommande, som har praktik jobb på massor med olika arbetsplatser, det går alltid att lära upp så man konkurrerar jämlikt med de som vuxit upp här med likvärdig utbildning.

Har du något stöd för ditt påstående om att "de flesta vill jobba"? Inom en av de största invandrargrupperna i Sverige är arbetslösheten permanent 80%, och nedanstående citat tyder på att orsaken är bristande vilja att bestrida sina egna levnadskostnader (så länge "någon annan" tvingas till detsamma).

Tolken Abdulahi Mohammed använder ett exempel från nomadlivets Somalia för att belysa det svenska bidragssystemet passiviserande inverkan:
"- När det regnar och är grönt och kamelerna ger mjölk behöver nomaderna inte anstränga sig. De diskuterar och snackar och på nätterna spelar man spel. Men när torkan kommer jobbar nomaderna hårdare än någon svensk bonde och ser till att kamelerna och korna och getterna överlever i öknen. När samma människor kommer till Sverige så regnar det hela tiden - socialbidrag, barnbidrag, bostadsbidrag och alla andra bidrag. Så det blir som i nomadlivet när det regnar och är grönt, folk sitter och tar det lugnt. Och här i Sverige kan man ta det lugnt hela året, sitta på kafé och snacka. När man har det så bra, varför ska man då jobba?
- Men, säger han, placera samma människor i England eller USA, då kickar nomadsystemet in och de blir väldigt företagsamma." http://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6tebo...kris-1.1179853

Något mycket intressant i sammanhanget är att samma invandrargrupp klarar sig bättre (om än dåligt) i andra länder, kan det ha något att göra med hur relativt lätt det är att uppbära arbetsfria inkomster?
http://www.regeringen.se/49b6d0/cont...nagot-att-lara
http://www.svt.se/nyheter/svtforum/v...usa-och-kanada

Det vore för övrigt mycket enkelt att lösa alla invandringsrelaterade problem i ett slag genom att stoppa SAMTLIGA transfereringar av skattebetalarnas pengar till de ekonomiska migranterna samt slopa allt tillhandahållande av skattefinansierade varor och tjänster. Invandringen skulle bli självreglerande då långt färre migranter från fjärran länder skulle "investera" i den långa (och dyra) resan till den Höga Norden, ty det är väl knappast klimatet som lockar?
Citera
2019-02-19, 14:20
  #111
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Dem kommer aldrig få igenom detta då Sverige nu står inför följande:

- En av världens högsta skatter.
Höjer Staten skatten mer så förlorar de istället skatteintäkter.

- Vi går nu in en lågkonjunktur nästa månad.
Vilket medför att hundratusentals svenskar kommer förlora sina arbeten under de kommande åren.

- Alla svenskar har insett att välfärden inte levererar.
Vilket medför att incitamenten att betala mer skatt inte finns på kartan.

Lösningen:
Gula västarna Sweden
Citera
2019-02-19, 14:34
  #112
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
I en global värld med fri rörlighet måste trygghetsystemen o regler harmoniseras mot den övriga världen.

Socialdemokraterna har nyss skrivit på ett FN avtal där vi förbinder oss till saker vi inte egentligen i praktiken har råd att leverera. Lösningen/syftet i slutändan är att skrota socialförsäkringssystemet.

Skatteunderlaget från privatpersoner minska under en snar framtid. Dels en lågkonjunktur men dels också att den följs av rationatiseringar som drabbar stora delar av arbetslivet som vi känner det idag.

Det har redan börjat. 4000 tjänster bort på arbetsförmedlingen.

Skatteutaget från företag är en känslig balansakt i en global värld då företagen just tenderar att blir globala och skatteplanerar allt mer. Vi kommer att se allt fler svenska små o medelstora företag ha huvudkontoret på tex Malta.

Nej, tror du har missförstått. Globaliseringen är ingen liberal/högeridé, där skattesänkningar och lönedumpningar blir gällande, utan ett vänsterliberalt påfund. Eller snarare en vänsterliberal väg att gå som effektiv metod. Det bestämdes redan efter första världskriget. Höger eller vänster, globaliseringen är prio ett. Den går före all partipolitik.

Det ska vara bra välfärd och att göra vederbörande land så attraktivt som möjligt för tredje världen. Det kräver höga skatter. Om du ser på huvudländerna i detta projekt och deras skattekurvor så förstår du. Skatterna ökar ständigt. Frankrike är bästa exempelet. Skatterna kommer fortsätta öka i takt med fortsatt massinvandring.

Arbetsförmedlingen behövs inte. Det är bara en utgift. Det är inte tänkt att folk som kommer hit ska jobba nämnligen.

Allt hänger ihop. Syftet är att destabilisera väst. Det görs med massinvandring från 3e världen. Inslag av socialism och höga skatter för att göra befolkningen lat och mindre produktiv, feminism för att splittra kärnfamiljen och göra män försvarsodugliga, veganism för att sänka testosteron och fertilitet, religionsfrihet för att skapa kaos, "antirasism" för att oskadliggöra motståndare, HMF för att lagföra dessa, "klimathot" för att distrahera och få folk att känna gemenskap under samma himmel utan gränser. Typ människan mot klimatet. När det synas kommer de börja med typ ailen attacks eller motsv. Listan kan göras enorm. Det tar aldrig slut.

Den person som följer strömmen, vilket de flesta gör, gjuts således efter denna agenda och arberar aktivt, men helt omedvetet mot slutmålet. Denne blir indokrinerad i skolan från barnsben och via media osv. Det blir som en slentrianmässig reflex. Hata Tump, upptagen av klimatet, gillar olika, allas lika värde, feminist osv.

Detta enorma projekt påskyndas naturligvis av propagandamaskinen.

Om slutmålet är att skapa en slags världsnation med en liten elit som bestämmer vet jag inte. Jag vet inte heller om det är Judar, satanister eller Vatikanen, men jag är helt övertygad om att det händer.
__________________
Senast redigerad av redlineoffside 2019-02-19 kl. 14:45.
Citera
2019-02-19, 14:34
  #113
Medlem
"demografiska situation"

Är det att våra häkten är fulla? Malmö fick stänga över helgen och kunde inte ta emot mer bus.

Eller att Boden måste anställa ordningsvakter p.g.a allt bråk och hot på stadsbussarna.

Från norr till söder.

Sverige kollapsar långsamt långsamt samtidigt som man öppnar kranarna för släppa in mer "böss".

Men det är ju självvalt av svenska folket.
Citera
2019-02-19, 14:34
  #114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Endryt
https://samnytt.se/finansministern-v...efinner-oss-i/

Regeringen indikerar att Sverige måste höja skatterna ytterligare ”för att säkra välfärden i den demografiska situation som vi befinner oss i”. Uttalandet möter hård kritik i sociala medier där flera personer anser att det är ett förfinat ordval för att beskriva hur invandringen belastar samhället.



I sociala medier möter finansministerns uttalande hård kritik.:
Owen Lind
@owenlind1
Vill hon vara så vänlig och förklara den demografiska situationen och framförallt, vem som har skapat den?
Ekonomer då: ”vi tjänar 900 miljarder på invandringen”. Nu: ”måste höja skatterna med 90 miljarder”
Staffan S
@StaffanS15
Ytterligare ett bevis på att migrationen överhuvudtaget inte bidragit till något positivt för den svenska nationen.
Massiva skattehöjningar väntar på grund av massinvandringen!

Fråga 1: Vilka skatter lär man höja?
Fråga 2: De 900 miljarder per år vi enligt politikerna, Schyffert och Scocco tjänar - när kommer de pengarna?

Det är bra då tydligen socialdemokratika och allians-väljare trodde att det skulle vara gratis att ta emot bidragstagare. Så hoppas att de höjs regält så kanske ( inte troligt dock) dum-svensken lär sig att det kostar pengar.
Citera
2019-02-19, 14:44
  #115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mmmm.harskarteknik
Välfärden kostar och det måste den få göra eftersom alla ska ha samma rätt till likvärdig skola, omsorg, vård, rättsväsende, hjälp i nöd och om det blir problem med försörjning. Vi är samhället och vi har anställt politikerna till att administrera våra, till välfärden och samhällsfunktioner, inbetalda pengar. Om välfärden uppgraderas blir det dyrare och att välfärden blir bättre kan väl ingen tycka vara dåligt.

Herregud var kommer du ifrån välfärden uppgraderats den har fallit djupt sjukskrivna blir hemlösa osv du borde skämmas som inte lyckats ta till dig verkligheten.
Citera
2019-02-19, 15:03
  #116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cq
Man kan inte sätta ett värde på att hjälpa människor som flyr krig och död.
Det är såklart värt att höja skatten om det gör att vi kan hjälpa fler.

Vadå krig o död? Du har väl inte missat Global Compact? Där förklaras tydligt att det verkligen inte bara är krig o död man flyr från... du lever dåtiden verkar det som.
Citera
2019-02-19, 15:10
  #117
Medlem
Hemi57s avatar
Rent logiskt går det inte att bilda en koalition som vi nu beskådar
Ordet "kompromissa" är egentligen bara ett svepskäl för att till varje pris slippa nyval och SD.
Och då får det kosta. Politiska löften får svikas. Partipolitik får svikas. Om det ändå fanns ett utstakat mål med dessa kompromisser.. men så blir det inte utan det blir prestigeartad huggsexa.
Och det är vi som försöker skrapa ihop landets BNP som är förlorarna..
Citera
2019-02-19, 15:15
  #118
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jon.Holms
Tror ni att arvsskatten kommer att återinföras nu? Eller förmögenhetsskatten?

Arvskatten kommer innebära att de stora förmögna ägarfamiljerna flyttar utomlands. Med dem på sikt flera företag som vi idag ser som svenska.

De som drabbas hårdast av arvsskatten är medelklassen som ärver sina föräldras sommarställe och hus.

Arvsskatten är en av de mer destruktiva skattetna som kan sättas in.

Förmögenhetskatten är likt arvsskatten totalt destruktiv i en global värld. Sånt funkade när man inte fick föra ut pengar och tillgångar hursom. Hade man inte alla tillstånd og papper stämplade från den socialdemokratiska staten Sverige så straffades man skoningslöst. Nu kan alla som har tillgångar med ett tryck flytta sitt kapital och aktier utomlands.

Problemet är varför välbergade o rika personer ska behöva betala skatt på det de redan betalat skatt på. Då de har råd med experthjälp så skyddas de av avancerade lösningar med stiftelser och försäkringar.

Åter så drabbas äldre som råkat vara skötsamma och betalat av sina hus och sommarstugor. Småföretagare, familjeföretagare mfl som har sina tillgångar bundna i olika fasta tillgångar.

Men blir staten desperat så kommer det att införas. Efter det så blir det ett nytt Albanien.

Norge, Finland, Danmark kommer välkommna de rika driftiga ekonomiska flyktingarna och deras kapital o företag.
Citera
2019-02-19, 15:16
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rouen
Var det inte tal om att avskaffa värnskatten eller var det bara valfläsk som när Löfven lovade en extra semestervecka för barnfamiljer? Fan att folk aldrig lär sig.

De avskaffar säkert värnskatten. Då kommer det in mindre pengar till staten. Då blir det mindre pengar till vård, skola, polis, militär, bostadsbidrag och socialbidrag (bland annat). Då måste man höja andra skatter, kanske bensinskatten. De hittar säkert på andra skatter att höja också.

Bottom line, som engelsmännen säger: Väldigt många svenskar kommer att bli fattigare när värnskatten avskaffas och andra skatter höjs. De riktigt rika svenskarna kommer att bli ännu rikare när värnskatten avskaffas. Väldigt många nya invandrare kommer hit. Då blir väldigt många svenskar ännu fattigare.
Citera
2019-02-19, 15:20
  #120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
”Socialdemokraterna har tvingats till flera anpassningar för att få till den överenskommelse med C, L och MP som blev klar i januari”.

”Annie Lööf menade att syftet med skattereformen var att sänka skattetrycket, menar Andersson snarare att det inte är så

– Det är inte mitt syfte med skattereformen, säger hon till tidningen och menar att inget i avtalet säger att den samlade skattenivån ska sänkas.

– Min ingång är att vi behöver skatteintäkter för att säkra välfärden i den demografiska situation som vi befinner oss i, fortsätter Magdalena Andersson.”.

Vi blev ju utlovade en superekonomi som skulle rädda välfärden. Nu kommer notan för godhetens välbehag upp på bordet. Men man kommer nu att skylla på 40-talisterna. En mediakampanj Svt redan sparkat igång i programet Svenska nyheter. Men 40-talisterna har ju varit budgeterade sedan 70-talet och kan knappast nu komma som en överraskning.

Men det går ju inte att antyda något annat.

Låt oss diskutera om Maggan har rätt.

Varför Annie inte får till skattesänkningar.

Hur dessa skattehöjningar påverkar ekonomin i stort.

Är bensinskatten en brandskattning och bestraffning av lantisarna för att inte höja skattetrycket på MP, V, C, och andra storstadsväljare?


Länk:
https://www.expressen.se/dinapengar/...m_source=email

Det är mycket bra! Då sossar och alliansväljare tydligen trodde att det va gratis att vara en humanitär stormakt!

Så väldigt rimligt att löntagarna får betala för kalaset
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback