Det sättet hon beter sig på. Tyder på att hon är långt ifrån att ta sig bort från sitt missbruk.
Låter någon som drar till en langare för att köpa droger, supa sig full och ha sex. Som någon som har några planer på att sluta inom en snar framtid?
Jag tycker inte det.
Och medans jag skriver det här, så försöker jag lista ut hur man bäst ska kunna hjälpa någon som förstör för sig själv på det här sättet. Lite googling på det och man får tips likt dessa.
https://www.verywellmind.com/how-to-help-addicts-22238
Och något som återkommer konstant i varenda länk, är att
A person cannot change unless they want to.
Frågan är då om det är något hon vill eller om du bara går runt och slösar din tid?
Så det är upp till dig. Tänker du ta tag i det här, så kommer du behöva hugga i ordentligt. Det kommer vara ett helvete at times och ta en jävla massa energi. Följ i så fall tipsen om att söka hjälp åt dig själv. Diskutera och bolla med andra så ni båda kan ta er ur det här tillsammans.
Se till att bli frisk och kry du med.
Men är det så, att hon bara slösar din tid, så måste du man up och gå vidare. Det verkar inte finnas något mellanting.