Citat:
Ursprungligen postat av
Burkvatten
När jag gick i gymnasiet så fick vi träna på att skriva om våra texter så kort och koncist som möjligt. Det hänger i än för mig, då och då märker jag när jag skriver längre texter att jag kommer på mig själv med att sitta och formulera om meningar för att kunna korta ned dem mest möjligt.
Men vad är felet i att skriva någonting med 70 ord istället för med 140 om samma budskap ändå kommer fram?
Ordbajsar man tillräckligt kan man nog trycka en större bok om något man skulle fått plats med i en borschyr.
Det handlar om en negativ språklig utveckling. Om man tex tar bort ord, som tex ajdektiv eller bara kortar ner meningar så blir det svårare att uttrycka sig och då även att formulera och att argumentera för sin sak.
En person som lärt sig att ta bort ord i meningsuppbyggnader och vant sig med det får det troligtvis väldigt tufft med att läsa och förstå politiska budskap,, kontrakt och formulär och ifrån olika myndigheter.
Om man fördummar en stor del utav befolkningen så innebär de inget reellt hot emot den sittande makten och fliten kan då frodas utan besvär.