Citat:
Ursprungligen postat av
Rouen
Erkänn att Strandhäll med sitt korkade twitter visade att hon är oförmögen att förstå utrikespolitiska relationer.
Jo, det är ju sanslöst klumpigt uttryckt, korkat rent ut sagt. Men med så många elefanter i rummet som lufsar omkring i det Strandhällska hemmet och i Rosenbad så är det väl inte så konstigt att saker och ting går i kras då och då... Inte minst tydligen glödlampor som behöver snattas då och då..
Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
I sammanhanget är det en fråga om semantik. Man kan istället säga att Strandhäll uttryckt sig på ett sätt som brister i saklighet och förankring i faktiska förhållanden. Innebörden är densamma. Givet hennes position i samhället och kontexten är dock ”sjuk varelse” tydligare.
Fast helt taget ur luften är det inte att kalla henne för en "sjuk varelse". Och anledningen till det är ju att hon refererar till nazismen, vad jag förstår. Få länder har väl som Ungern fått bära bördan av att nazisterna ockuperade Ungern under lång tid. Med många civila onödiga dödsfall, godtyckliga avrättningar, folkomflyttningar mm. Som nazisterna höll på med.
Så att Ungern känner sig synnerligen grovt förolämpat är inte alls förvånande.
Vidare i sådana här politiska diskussioner där man börjar kasta omkring nazistanklagelser hur som helst, de kallas "sjuka varelser" eller andra ibland mycket värre uttryck. Finns några artiklar om detta fenomen om att när diskussioner urartar till anklagelser om nazism och Hitler osv, så är det oftast helt dödfött att fortsätta.
Så att Ungerns svar är som det är tyder bara på att Ungern har inget intresse av att fortsätta diskussionen om hon kommer med sådana anklagelser.
"Dont argue with a mad man" - är ett gammalt ordspråk som gäller ännu idag, tack och lov.
Det är alls inget ovanligt att i utlandet att den som kastar omkring sig sådana anklagelser som att kalla dem nazister lite överallt också blir avfärdad som "galen", "stolle", osv.
Ja jag vet det är Arnstadiansk metodik att föra en diskussion på det viset ...
Alltså inte särskilt fruktbar heller...
Strandhäll kan uppenbarligen inte nazismens historia. Nazismen som egentligen inte hette nazismen, utan nazism var ett skällsord, utan det hette nationalsocialismen hade rashygienen som främsta mål. Men någon direkt rashygien finns inte i Ungern.
Man kan se det ur en annan synvinkel, tex Albanien, Ungern, Bulgarien och Rumänien är alla länder som har varsitt isolerat relativt litet språk och självklart vill de behålla sin språkliga egenart.
Och hur ska de kunna behålla sin språkliga särart om inte nya ungrare föds ?
Strandhäll & Co vill hävda att EU ska vara mångkultur - Nå är inte Ungern, Albanien, Rumänien och Bulgarien också en del av denna mångkultur ?
Strandhäll & Co kanske till och med tycker att tex danskar, finnar och samer inte heller hör hemma i EUs mångkultur för att nu dra det till sin spets ?
Eller är det bara MENA-kultur som är mångkultur ?
Hur mycket arabiska, persiska och farsi kan Strandhäll & Co egentligen ?
Kina är inte heller mångkultur enligt Strandhäll & Co för där föds nästan uteslutande kinesiska barn, kan hon inte klaga på Kina då då ?
När de ändå har trampat Kina på tårna så kan hon väl stampa till en gång till.
Nej Strandhälls & Cos logik är är ju tydlig, de vill inte erkänna att det finns något Sverige, och inte heller någon svenskhet alls, så då är det logiska steget inte så väldigt långt till att påstå att Ungern och ungerskhet inte finns heller, eller hur ?