Citat:
Ursprungligen postat av
lactoferrate
Hej igen,
bestämt mig för Porsche Boxster där tidigare ägare absorberat största värdeminskningen, kommer således lägga mig på årsmodell 2013-2015 för 400k som maxbudget, gärna 350k. Blir således en med sannolikt 2,7L motor och som jag bedömer inte kommer ha nån större värdeminskning kommande 1-2 åren, så att jag vid ev. försäljning i nära framtid inte ruineras helt. Kommer dock också snegla på Cayman men bedömer den som mindre lämplig, för dyr helt enkelt.
Kommer finansieras med dryga 150tkr kontant (såld bil + ev. lägga till en månadslön) och lånet blir således max 250tkr, helst 200 över säg 6-7 år. Förmånlig ränta. Bedömer månadskostnaden som relativt hög men vill prova detta. Känner jag att det inte fungerar så säljer jag den i slutet av sommaren.
Hur jag tänkt: sportigt, pålitlig bil (mindre risk för större reparationsutgifter) + att Porsche alltid varit en pojkdröm.
Tack för alla tips!
Låter som en bra val ändå! (även om jag personligen hade försökt köpa en Nissan GTR :-)
Hade en bekant som hade Cayenne, 911 (exakt vilken har jag ingen aning men något fler hästar än en Boxster S) samt en Boxster S.
Hans favorit var Boxstern.