Citat:
Ursprungligen postat av
Mogna-Meloner
Min vänstra fot handlar inte om en utvecklingsstörd person. Christy Brown som filmen handlar om och som skrev boken, var gravt CP-skadad men inte utvecklingsstörd. Så självklart hade han mer djup i karaktären. Han var som du och jag, men fången i en kropp som inte lydde honom.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Christy_Brown
Att spela cp-skadad på ett trovärdigt vis är förbanne mig inte lätt. Den här filmen tog verkligen fram hur Christy blev upplevd som dum i huvet och hur han fick kämpa för att få kroppen att lyda någorlunda.
Det finns en svensk film med en cp-skadad som huvudperson, nån kärlekshistoria tror jag det var, men kommer inte ihåg vad den hette eller vem som spelade. Nån som vet vilken jag menar?
Dustin Hoffman är ju bra vad han än gör och Rainman är inget undantag.
Stellan Skarsgård i
En ond man var också skitbra.
I diverse skräpproduktioner blir det som TS skriver, öppen mun och dumsnällt utseende. Retar upp mig på hur platt och dåligt gjort det kan vara.
Edit: Rörde ihop det med boktiteln.
Filmen med Stellan heter Den enfaldige mördaren.