Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Men räntorna på statsskulden måste ju öka för USA och dessutom punktligt betalas om inte kreditvärdigheten skall vara i fara. Dessutom måste ju utrymmet i budgeten för andra federala välfärdssatsningar minska? Tänker jag för ytligt kanske.
Så brukade jag tänka med. Men ifall USA kan lösa räntebetalningarna genom att emittera 100-åriga riksobligationer som genast köps till en ränta som är lägre än inflationen, då har de fått gratis pengar av investerare runtom i världen (tex korrupta dikaturer och oligarker som vill ha en trygg plats att förvara pengarna)
Med dessa pengar kan usa betala av sina årliga räntor och få ett högre kreditbetyg än nuvarande AAA.
Kort svar: så länge världen köper amerikansk skuld,kan de trycka upp pengar i all oändlighet. Därför har den amerikanska flottan sina hangarfartyg runtom i världen. Inte för att leka världspolis,eller vakta olja,guld,mineraler osv,utan för att utpressa stater (tror jag) till att investera i USA mot beskydd.