Citat:
Ursprungligen postat av
LaWestraNostra
Är rätt kass på detta med deklaration...
Jag var under 2018 på ett par tjänsteresor där jag betalade med ett kreditkort utställt av företaget.
Jag får sedan en faktura utställd på mig skickad till min bostad. Denna faktura "nollas" genom att jag får det exakta beloppet tillsammans med lönen för den månaden.
Alltså ligger jag inte ute med pengar, utan fakturan betalas genom att jag får mer i lön den månaden.
I den summan som jag får på lönen så ingår Bostad, Mat, Hyrbil/Tåg.
Är detta något jag bör göra något slags avdrag för?
Resor till jobbet... hur många arbetsdagar är ett "normalt" arbetsår ifall man jobbar mån-fre 7-16 med 5v semester? Hur räknar ni andra? Antalet dagar x total längd till/från jobbet?
Tacksam för svar..
Innan jag rör deklarationen så får jag tillbaka 1600 vilket ju är bra.
Du har varit på tjänsteresor och fått ersättning för dina utlägg. Det har ganska lite med din deklaration att göra, så glöm det. Och, det är inte mer lön du får, du får reseersättningen samtidigt som lönen, så du får mer pengar, inte mer lön.
Hur vi andra räknar dagar? Det varierar nog. Jag räknar dom dagar jag jobbat helt enkelt.
För mig blev det 228 dagar.
Skatteverket har en beräkningshjälp för reseavdraget.