Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2019-01-27, 21:44
  #25
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Manuset till filmen skrevs 2013 och läckte tyvärr ut 2014, vilket fick Tarantino att inte vilja filma det. Men sedan ändrade han sig.

Tarantinos film och boken vi pratar om kom båda ut 2015.

Boken släpptes sommaren 2014. Det var pocketvarianten som kom 2015.
Citera
2019-01-27, 22:07
  #26
Medlem
Det är väl iof sig inget att bråka om men... författaren läser ett läckt manus och tänker att en svart kille i snö, det är kanon!

Ett par år senare tänker regissören oberoende av ovan att lite blickar och dödande i Tarantinos still sitter som en smäck i den här filmen.

Så kan det så klart vara.
Citera
2019-02-02, 12:02
  #27
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Jag förstår inte följande i filmen med utgångspunkt från att USA ändå har någon slags folkbokföring och byråkrati.

Vi vet detta efter att ha läst på nätet:


Vi vet också att:


När barnet föddes måstes detta dilemma uppstått:


Så då fattar jag inte detta:

Citat:
Varför upptäckte inte polisen:

- att pojken inte hade en pappa på födelsebeviset?
- att det inte fanns några papper på att han som hon uppgav som far till barnet verkligen var det? Varför tog man då henne på orden och visade den döde pojken för honom hos rättsläkaren?
- att föräldrarna var syskon? Man visste ju att hon mördat pojken och hade gjort en mapp/utredning om vem hon var. Då hade det definitivt framkommit att pojkens pappa var hennes egen bror.

Men låt oss ändå mot all förmodan anta:

Någon som har en rimlig förklaring till hur polisen och rättsläkarna helt missal detta? Eller är det författaren/manusförfattaren som gjort ett stort misstag?
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback