Hikikomori är vad man kallar män eller kvinnor som helt isolerat sig från samhället I Japan. Vad jag har förstått så är det ett relativt nytt fenomen, så det handlar oftast om yngre personer, och man tror att Japans hederskultur på något sätt har bidragit till att detta blivit så vanligt just där. Är detta något som även sker i Sverige i någon större utsträckning, eller kan det komma att bli ett problem i framtiden? Vad är det som orsakar detta beteende?
Anledningen till min nyfikenhet är att jag känner igen mig själv på många punkter (isolering, skam, ångest, fullständig avsaknad av motivation), förutom att jag trots allt lyckats hålla mig sysselsatt med studier/småjobb efter gymnasietiden. Hur kan man ta sig ur något sånt här om man befinner sig i Sverige?
EDIT: märkte att jag la tråden under Psykisk hälsa, men den kanske passar bättre under Psykologi: allmänt. Kan någon moderator flytta kanske?