Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
På vilken nivå måste tidningens läsare vara insatta i klimatfrågan för att få ha en åsikt om Greta och välja henne som en av årets personer.? Det funkar ju helt ok för dig att ha åsikter om Greta trots dina klimatstollerier här i tråden t,ex.
Men för sakens skull så är The Guardian ledande i brittisk press ang, klimatet. Så generellt så tror jag dess läsare har större koll på Greta och hennes syften än de som läser The Sun. Britterna är dessutom väldigt aktiva i sitt engagemang som klimataktivister. Det har vi sett exempel på senast i år.
Hennes populäritet ser ut att ha stigit under 2021 jämfört med föregående år om man ser till vilken svensk som haft flest likes på Instagraminlägg. Greta hamnar där på förstaplats samt fjärdeplats. Jämfört med 2020 då hon var 3a och 10a, slagen av Zlatan som då hade både första och andraplats.
Så det är ”klimatstollerier” att påpeka att sol- och vindkraftsel både har negativ miljöpåverkan och är ineffektiva? Jag är ledsen men om man lever kvar i sol-vind-&-vatten-romantik från 1980-talet och blundar för fakta så är det nog ganska hopplöst att ens försöka ha en diskussion.
Många engelsmän har säkert ryckts med i den massmediala hajpen och tror att Greta bara är en liten tös som vill ”rädda planeten”. Frågan är om de är villiga att göra vad som krävs? Som någon skrev: om alla fossila bränslen ska bort, som nu står för ca 80 % av världens energiförsörjning, är man då villig att sänka sin levnadsstandard på motsvarande sätt? Få 1/5 del av sin hittillsvarande lön? Hur ska vi kunna ha ett fungerande välfärdssamhälle som baseras på dyr och ineffektiv eltillförsel?
Nja, då om inte förr lär de få kalla fötter. Vill de verkligen avstå från sina semesterresor till Cypern och Spanien och kalkonen till jul? Om de hade varit lite pålästa och inte bara ojat sig över bilder på skogsbränder och trott på propagandaorgan som t.ex BBC så hade de förhoppningsvis insett att det handlar om ekonomi och politik, i stället för att försöka ”rucka” den globala temperaturen med ett par tiondels grader.
Tyvärr tror jag inte att Greta heller har genomskådat det hela. Men hon får ju tramsa och flamsa med andra, likasinnade aktivister och det är väl gott nog.
Så länge bara inte politikerna lyssnar på henne för då blir det dyrt för oss skattebetalare. Förhastade klimatpolitiska åtgärder ser vi redan effekterna av.
PS: vem är den mest populära engelsmannen i Sverige? Den mest populära ungraren, portugisen eller litauern? Är inte sådana undersökningar ganska meningslösa?