Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-conny
Oj, termer jag är helt obekant med. Kan du förklara med enklare ord på lekmannanivå?

Tänk dig att vi singlar krona eller klave och jag erbjuder dig att satsa på att klave kommer upp, 100kr till oddset 1.90. Vinner du går du alltså 90kr plus och förlorar du går du minus 100kr. Om vi pysslar med detta en hel dag så kommer du väldigt sannolikt att förlora en massa pengar. Chansen finns dock att klave blir överrepresenterat denna dag och du kan rent teoretiskt gå plus.
Ponera istället att du satsar på både krona och klave till oddset 1.90 på vardera. Då kommer du vid varje slantsingling förlora 10kr oavsett utfall (du satsar totalt 200kr och får tillbaka 190kr)
I båda dessa fall är ditt väntevärde samma men variansen gör att du rent teoretiskt kan gå plus i det första scenariot. I andra scenariot är du dömd att förlora.
Det fungerar exakt likadant på rouletten. Rött/svart istället för krona/klave.