Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-02-17, 01:02
  #6265
Medlem
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Geggamoja
Det var väl nästan på sidan 1 livesändningen kom fram. Eller något senare.
Nej den kom på sidan 189, inlägg 2262.
Citat:
Ursprungligen postat av Bedirxan
Här har kommer snyftvalsen från Sveriges mest ynkliga och största egoist.

https://streamable.com/md44u
Citera
2019-02-17, 01:24
  #6266
Medlem
Geggamojas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Nej den kom på sidan 189, inlägg 2262.
Ja, jag skrev ju "...eller något senare"... Tack, så fel det kan bli, det kändes som om den dök upp snabbt. Till skillnad från den eventuella videon från barnamorden i Bjärred. Den dök aldrig upp.
Hos mig dök den aktuella videon upp på sid 79, beror på ens inställningar.
Citera
2019-02-17, 01:27
  #6267
Medlem
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Geggamoja
Ja, jag skrev ju "...eller något senare"... Tack, så fel det kan bli, det kändes som om den dök upp snabbt. Till skillnad från den eventuella videon från barnamorden i Bjärred. Den dök aldrig upp.
Hos mig dök den aktuella videon upp på sid 79, beror på ens inställningar.
Vilket nr hade inlägget på sidan 79? Var det nr 2262 där också?
Citera
2019-02-17, 01:37
  #6268
Medlem
Geggamojas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Vilket nr hade inlägget på sidan 79? Var det nr 2262 där också?
Ja ursäkta, var otydlig där. Ja, jag har inlägg 2262 på sidan 79. Jag har ställt in fler inlägg per sida.
Citera
2019-02-17, 14:53
  #6269
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Spekualtioner
Mycket skit har det stått i den här tråden men detta tar priset.
Det har inte viftats med något gevär på morgonen utan det här är verkligen någons fria fantasier och trollerier.


Jag har själv ingen aning om vad som stämmer eller inte stämmer men om du vet så vet du. Fick han barnen på morgonen då dom sköts eller är hela inlägget jag bemötte fria fantasier och trollerier?
Citera
2019-02-17, 15:10
  #6270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeBronThurman
Jag använder utvalda delar av ditt svar till Timeout i citatet ovan.

Kan bara konstatera att dina inlägg är tydligt välformulerade och beskriver psykologiska "fenomen" på vetenskaplig grund samt juridiska aspekter på saklig juridisk grund utan att blanda ihop utsvävningar i känslor, som givetvis är enormt viktiga, men inte samtidigt ska kokas ner i samma gryta för då blir det bildligt talat rena soppan juridiskt.

Fortsätt i samma stil trots att alla i trådarna inte har samma läsförståelse eller inte kan hantera andras i sina egna ögon "felaktiga" åsikter.
En del bör googla retorik, polemik och ett antal andra beskrivande ord som är nyttiga att tänka på i ett diskussionsforum.

Det som du tidigare delade åsikter med användaren "Remark" om gällande försvårande omständigheter vid ett mordoffers lidande är en högst relevant juridisk, men även mänskligt känslomässigt, viktig fråga.
Alla mord på barn är givetvis vidriga, och när det gäller utökade självmord så finns det ingen att juridiskt ställa till svars genom ett åtal.
Om ett barn dödas på något sätt som på delar av en sekund avslutar livet utan plågor, eller om mer långvariga fysiska plågor avslutar livet, så är barnet fortfarande dött men det är utfört med olika förmildrande eller försvårande omständigheter. Detta skulle det tas stor hänsyn till vid straffmätningen om det varit ett (barna-)mord där GM inte hade avlidit.

Den som har svårt att förstå skillnaden kan ju hypotetiskt tänka sig att stå inför sin bödel som frågar:
- Vill du ha en tablett eller vill du att vi skendränker dig för att efter15 minuter strypa dig med det här repet?
Vem svarar: - Det spelar ingen roll!

Det tackar jag för och nämnda "Remark" har länge visat sig vara en insiktsfull och sansad klippa inom många krim-trådar.

Du har med fog helt rätt i vad du bl a skriver om ihopblandningar och den sörjan får man försöka undgå. I vissa lägen är det svårare än i andra men inom somliga kategorier är det av prioriterad betydelse att kunna särskilja.

För vi ska vara tacksamma för att det mestadels sitter välutbildade, erfarna och professionella yrkesmänniskor inom samhällets mest nödvändiga funktioner som måste hantera det otänkbara efter bästa förmåga under krävande förutsättningar.
Och även om dessa likt övriga har mer eller mindre subjektiva föreställningar med i bagaget, är de kompatibla och införstådda med att det inte får färga bedömningar eller på annat vis hindra arbetet man är satt att utföra.

Ibland önskar man däremot att lagen såg annorlunda ut eller att det fanns utökade legala möjligheter att utmyttja för att ev kunna föregå katastrofer och trauman.
Citera
2019-02-17, 15:47
  #6271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
"Att du stjäl ord till din egen retorik, har kass läsförståelse, inte kan tolerera kritik och glider riktigt rejält på sanningen kan du förstås inte hjälpa."
Eftersom du vet hela sanningen så får du väl fortsätta med dina utläggningar och din härskarteknik och slå andra i huvudet när du VET vad som är sant och inte.
Andra vet inget och spekulerar, men en del av oss som har trovärdig info tror något annat.

"De här trovärdiga källorna du nämner, vilka var det?
Läs tråden! Jag har läst vartenda inlägg men det har tydligen inte du.
När flera kommer med samstämmiga uppgifter om samma sak så är det troligen sanningen.
Jag diskuterar inte med någon som vänder på mina ord och hittar på tex musköt

Behövs ingen teknik att bemöta någon som inte kan separera frågor från påståenden och ogenerat satt i system att påstå motsatsen till det uppenbara som sann eller skriver som en femåring pratar.
Det finns ju faktiskt svart på vitt här i tråden, att just påstå annat blir bara pinsamt.

Åjo, nog har jag läst hela tråden och det spretar både hit och dit. Några säger si, andra säger så. Vi vet just ingenting och kan som mest spekulera. Förutom du då och du gillar ju att kasta upp länkar.

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Sen drar någon upp Dalaröpappan som eldade upp sina barn när dom var vakna och det skulle vara värre. Ja det var värre men han väntade tills dom sov och han trodde väl troligen att dom skulle tas av röken först, men den äldsta dottern vaknade av värmen från elden. Han planerade aldrig att elda upp dom vakna heller och det vet man om man har läst fupen.

Ja, nog tusan var det värre men även SRs barn sov.
Att du plockar info som det passar dig bär sig inte att argumentera efter.

Vad insinuerar du?

Dalaröpappan kunde omöjligen planera eller förutse att ingen skulle vakna av brandens ljud, ljus, lukt, smak eller dess värmeutveckling. Det är heller ingen ovanlighet att barn i den åldern vaknar av blott känslan att ha blivit lämnad ensam.
Hur han planerade sin metod är alltså av väldigt ringa betydelse eftersom han var likgiltig inför alla tänkbara förlopp.

Likheterna ligger i att båda fallen är förskräckliga och ofattbara och att båda GM bestämt sig om slutresultatet men utförandet uppvisar stor skillnad i empati och effektivitet oavsett hur du skruvar det.

Vad är din poäng med att tona ned Dalarömorden när du egentligen håller med?
Citera
2019-02-17, 16:07
  #6272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnybodyOutThere
Det här blir min sista kommentar till dig. Du kanske kan lära dig att helt förkasta folk eller uppfattningar som sjuka kan man göra på flera olika sätt. Ditt sätt gillar jag inte alls...

Ajaj..

Hade varit ett plus om du lagt fram dina synpunkter eller åtminstone varit kapabel att förtydliga vad du menar, när du erhåller svar på punkter du själv kommenterat och undrat över istället för att kringgå det och pådyvla mig skuld för din ev stukade självkänsla?!

Jag tror att du sköt bollen utanför målstolparna från början och inte klarar av att underbygga vad du tidigare skrev i bl a punkt 2 men du får väldigt gärna bevisa mig om motsatsen.
Jag kan ju ha begått ett misstag som jag inte förstår eller så har du gjort det.

Klart man får lov att vara ömfotad men då bör man också ha i åtanke att vara konsekvent. Men det står det förstås inget om i din bok?
Citera
2019-02-17, 21:44
  #6273
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Geggamoja
Ja ursäkta, var otydlig där. Ja, jag har inlägg 2262 på sidan 79. Jag har ställt in fler inlägg per sida.

Hur ställer man in fler inlägg per sida? mvh
Citera
2019-02-17, 22:09
  #6274
Medlem
Geggamojas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addella
Hur ställer man in fler inlägg per sida? mvh
Klicka på nedåtpilen högst upp till höger, bredvid kuvertet. Där går du in på Kontrollpanelen, scrollar ned till Visa inlägg per sida. Klicka på exempelvis 40 inlägg per sida!
Citera
2019-02-18, 06:04
  #6275
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SeanAvery
Dom ströps om jag inte minns fel

Du minns fel!! Han sköt dom
Citera
2019-02-18, 06:26
  #6276
Medlem
Kan detta vara han?

https://www.skovdenyheter.se/article...ll-travsulkyn/
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback