Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-01-20, 15:46
  #1
Medlem
Hej
Jag råkade stava fel i ett av namnen. Istället för "Anna Britta Larsson-Svensson" skrevs "Anna Brtita Larsson-Svensson" i Volotea. Jag har aldrig flygit med dom innan men jag märker att de verkar stå ut lite med att de har redan bytt flygtid för mig 2 ggr på en månad. Jag kan nu välja att betala extra för att fixa stavfelet till "Britta" automatiskt men undrar om det är värt det eller ej.

Någon som har några erfarenheter av byta namn?
Citera
2019-01-20, 16:04
  #2
Medlem
XxDrag0N-Sl4y3RxXs avatar
Vart ska du flyga?
Citera
2019-01-20, 18:23
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av XxDrag0N-Sl4y3RxX
Vart ska du flyga?
Inom europa. Men däremot ville jag bara säga att jag mailade dom idag söndag och fick svar några timmar senare att de bytte utan kostnad vilket såklart var skönt! Däremot har de förstört lite vår weekend då istället för att komma fram kl 21 så kommer vi fram 22 vilket ju sabbar fredagskvällen en hel del och sen söndagen förlorar vi också en timma att flyga kl 5 tror jag istället för kl 6. Vi betalade ju extra för att maximera helgen och så ändras båda flygen men men, det finns helt klart värre saker i världen!
Citera
2019-01-20, 20:21
  #4
Medlem
XxDrag0N-Sl4y3RxXs avatar
Ok! Inom Europa så behöver man i vilket som fall som helst inte ens visa upp pass, så namnändringen gör inte så mycket.
Citera
Denna tråd visas även på Travel Forum:
http://www.travelforum.se/f3012442

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback