Citat:
Ursprungligen postat av
Accessme
Hej!
Jag dåliga kunskaper om bilar, och behöver lite hjälp!
Det började med att min ena vindrutetorkare inte fungerade på min framruta. Jag mog bort plasten mellan bilrutan och motorhuven för att ta mig en titt där under. Där fann jag att metallpinnen (som säkert finns ett bättre namn för) som sitter mellan de båda torkarmekanismerna hade lossnat helt.
http://www.bilddump.se/bilder/201901...17.117.210.jpg
Jag fattar inte hur jag skall få på den igen eftersom det bara är två på varje sida av pinnen. Är det någon som har något tips?
Min bil är en hyundai Accent 2004.
Tack på förhand!
Två på varje sida av pinnen vad? I "pinnen" på bilden saknas bussningen på höger sida av "pinnen" som antagligen sitter kvar på bilen.
Hur som helst så har det lossnat så betyder det att plasten i bussningarna är slitna så om du trycker dit det igen så kommer det säkerligen lossna rätt omgående.
Bara köpa nytt. Vet inte om det bara går att köpa stagen eller inte.
Artikelnummer på hela mekanismen är 9820025000 tror jag. Köps hos din närmaste återförsäljare.
Pris ligger nog runt närmare tusenlappen.
Här är inte original men nytt i.a.f.:
https://www.bildelsbasen.se/?link=it...st_id=36932428
Lycka till.