Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-01-09, 19:05
  #1
Medlem
AX64s avatar
Hej,
Är lite sugen på att röra på mig, helst lite neråt på kontinenten som till exempel Spanien. Får frekvent erbjudanden från diverse rekryterare men känner att det blir lite av en djungel som jag inte har tid för, och att börja skicka ut CV:n aktivt blir en för långdragen process. Min fråga är därför om det finns företag med bra kontakter (och koll) som man kan anlita för att aktivt förmedla ens profil till företag som eftersöker ens kompetens - alltså omvänd headhunting. Detta skulle jag betala en slant för om det gav konkreta kontakter under tiden som jag kan pyssla på med det jag gör idag relativt ostört.

På många ställen erbjuds hittelön respektive bonusar i samband med att högre positioner kan fyllas. Därför borde väl tjänster som detta finnas, antingen gratis eller mot något slags arvode?
Citera
2019-01-10, 03:22
  #2
Medlem
AX64s avatar
Kan man vända sig till vanliga rekryteringsbolag kanske, trots att de normalt jobbar mer åt andra hållet (dvs. för företagen och inte kandidaterna) ?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback