Tävlingen går ut på att du med en enkelrad (1-X-2) tippar utgången av gruppspelsmatcherna, 10/1-17/1.
Tipset får senast vara inlämnat 10/1 kl. 18.14. Du tippar alla gruppspelsmatcherna på samma gång samt och du tippar även de 4 semifinallagen och de 2 finallagen och vem som vinner VM.
Du tippar även de 3 lag som går vidare från varje grupp till rond 2, utan inbördes ordning.
I rond 2 tar de med sig sina poäng från gruppen minus resultatet mot lagen som inte går vidare.
Lagen från grupp A+B är en grupp och C+D är en grupp i rond 2.
Jag kommer även lägga upp rond 2 (19/1), semifinal (25/1) samt final och bronsmatch (27/1) som ni ska tippa.
Poäng:
Rätt tipstecken: 1 poäng
Rätt tipstecken (X): 3 poäng
Varje rätt rond 2 lag: 1 poäng
Rätt semifinallag : 2 poäng
Rätt finallag: 3 poäng
Rätt mästare: 5 poäng
Vinnare:
1. Den med flest poäng vinner
2. Har två eller fler lika många poäng är det den med flest poäng efter första gruppspelet.
3. Går det ändå inte skilja dessa åt så är det den med flest poäng efter andra gruppspelet.
4. Om det fortfarande inte går skilja dessa åt så räknas först inlämnade tips.
Lämna tipsen inom spoiler!
Mall:
Ser ni något fel eller har ni någon fråga? Skicka då PM till mig.
Konceptet har jag tagit av Bagarns EM-tips dock har jag gjort om det lite.
Tipset får senast vara inlämnat 10/1 kl. 18.14. Du tippar alla gruppspelsmatcherna på samma gång samt och du tippar även de 4 semifinallagen och de 2 finallagen och vem som vinner VM.
Du tippar även de 3 lag som går vidare från varje grupp till rond 2, utan inbördes ordning.
I rond 2 tar de med sig sina poäng från gruppen minus resultatet mot lagen som inte går vidare.
Lagen från grupp A+B är en grupp och C+D är en grupp i rond 2.
Jag kommer även lägga upp rond 2 (19/1), semifinal (25/1) samt final och bronsmatch (27/1) som ni ska tippa.
Poäng:
Rätt tipstecken: 1 poäng
Rätt tipstecken (X): 3 poäng
Varje rätt rond 2 lag: 1 poäng
Rätt semifinallag : 2 poäng
Rätt finallag: 3 poäng
Rätt mästare: 5 poäng
Vinnare:
1. Den med flest poäng vinner
2. Har två eller fler lika många poäng är det den med flest poäng efter första gruppspelet.
3. Går det ändå inte skilja dessa åt så är det den med flest poäng efter andra gruppspelet.
4. Om det fortfarande inte går skilja dessa åt så räknas först inlämnade tips.
Lämna tipsen inom spoiler!
Citat:
Grupp A: Frankrike, Ryssland, Tyskland, Serbien, Brasilien, Korea
Grupp B: Spanien, Kroatien, Makedonien, Island, Bahrain, Japan
Grupp C: Danmark, Norge, Österrike, Tunisien, Chile, Saudiarabien
Grupp D: Sverige, Ungern, Qatar, Argentina, Egypten, Angola
Grupp B: Spanien, Kroatien, Makedonien, Island, Bahrain, Japan
Grupp C: Danmark, Norge, Österrike, Tunisien, Chile, Saudiarabien
Grupp D: Sverige, Ungern, Qatar, Argentina, Egypten, Angola
Mall:
10/1
18:15 Tyskland - Korea ()
20:15 Chile - Danmark ()
11/1
15:30 Angola - Qatar ()
15:30 Japan - Makedonien ()
18:00 Argentina - Ungern ()
18:00 Island - Kroatien ()
18:00 Saudiarabien - Österrike ()
18:00 Serbien - Ryssland ()
20:30 Bahrain - Spanien ()
20:30 Brasilien - Frankrike ()
20:30 Egypten - Sverige ()
20:30 Tunisien - Norge ()
12/1
15:00 Österrike - Chile ()
15:30 Ryssland - Korea ()
17:30 Norge - Saudiarabien ()
18:15 Tyskland - Brasilien ()
20:15 Danmark - Tunisien ()
20:30 Frankrike - Serbien ()
13/1
14:00 Makedonien - Bahrain ()
15:30 Qatar - Egypten ()
16:30 Kroatien - Japan ()
18:00 Ungern - Angola ()
19:00 Spanien - Island ()
20:30 Sverige - Argentina ()
14/1
15:00 Tunisien - Chile ()
15:30 Ungern - Qatar ()
15:30 Island - Bahrain ()
15:30 Serbien - Brasilien ()
17:30 Norge - Österrike ()
18.00 Argentina - Egypten ()
18:00 Kroatien - Makedonien ()
18:00 Ryssland - Tyskland ()
20:15 Danmark - Saudiarabien ()
20:30 Frankrike - Korea ()
20:30 Spanien - Japan ()
20:30 Sverige - Angola ()
15/1
15:30 Ryssland - Brasilien ()
16:15 Saudiarabien - Tunisien ()
18:00 Korea - Serbien ()
18:30 Norge - Chile ()
20:30 Tyskland - Frankrike ()
20:45 Österrike - Danmark ()
16/1
15:30 Angola - Argentina ()
15:30 Japan - Island ()
18:00 Kroatien - Bahrain ()
18:00 Ungern - Egypten ()
20:30 Makedonien - Spanien ()
20:30 Qatar - Sverige ()
17/1
15:00 Chile - Saudiarabien ()
15:30 Bahrain - Japan ()
15:30 Brasilien - Korea ()
15:30 Egypten - Angola ()
17:30 Österrike - Tunisien ()
18:00 Makedonien - Island ()
18:00 Tyskland - Serbien ()
18:00 Qatar - Argentina ()
20:15 Danmark - Norge ()
20:30 Frankrike - Ryssland ()
20:30 Spanien - Kroatien ()
20:30 Sverige - Ungern ()
Grupp A:
1.
2.
3.
Grupp B:
1.
2.
3.
Grupp C:
1.
2.
3.
Grupp D:
1.
2.
3.
Semifinal:
1.
2.
3.
4.
Final:
1.
2.
Mästare:
1.
18:15 Tyskland - Korea ()
20:15 Chile - Danmark ()
11/1
15:30 Angola - Qatar ()
15:30 Japan - Makedonien ()
18:00 Argentina - Ungern ()
18:00 Island - Kroatien ()
18:00 Saudiarabien - Österrike ()
18:00 Serbien - Ryssland ()
20:30 Bahrain - Spanien ()
20:30 Brasilien - Frankrike ()
20:30 Egypten - Sverige ()
20:30 Tunisien - Norge ()
12/1
15:00 Österrike - Chile ()
15:30 Ryssland - Korea ()
17:30 Norge - Saudiarabien ()
18:15 Tyskland - Brasilien ()
20:15 Danmark - Tunisien ()
20:30 Frankrike - Serbien ()
13/1
14:00 Makedonien - Bahrain ()
15:30 Qatar - Egypten ()
16:30 Kroatien - Japan ()
18:00 Ungern - Angola ()
19:00 Spanien - Island ()
20:30 Sverige - Argentina ()
14/1
15:00 Tunisien - Chile ()
15:30 Ungern - Qatar ()
15:30 Island - Bahrain ()
15:30 Serbien - Brasilien ()
17:30 Norge - Österrike ()
18.00 Argentina - Egypten ()
18:00 Kroatien - Makedonien ()
18:00 Ryssland - Tyskland ()
20:15 Danmark - Saudiarabien ()
20:30 Frankrike - Korea ()
20:30 Spanien - Japan ()
20:30 Sverige - Angola ()
15/1
15:30 Ryssland - Brasilien ()
16:15 Saudiarabien - Tunisien ()
18:00 Korea - Serbien ()
18:30 Norge - Chile ()
20:30 Tyskland - Frankrike ()
20:45 Österrike - Danmark ()
16/1
15:30 Angola - Argentina ()
15:30 Japan - Island ()
18:00 Kroatien - Bahrain ()
18:00 Ungern - Egypten ()
20:30 Makedonien - Spanien ()
20:30 Qatar - Sverige ()
17/1
15:00 Chile - Saudiarabien ()
15:30 Bahrain - Japan ()
15:30 Brasilien - Korea ()
15:30 Egypten - Angola ()
17:30 Österrike - Tunisien ()
18:00 Makedonien - Island ()
18:00 Tyskland - Serbien ()
18:00 Qatar - Argentina ()
20:15 Danmark - Norge ()
20:30 Frankrike - Ryssland ()
20:30 Spanien - Kroatien ()
20:30 Sverige - Ungern ()
Grupp A:
1.
2.
3.
Grupp B:
1.
2.
3.
Grupp C:
1.
2.
3.
Grupp D:
1.
2.
3.
Semifinal:
1.
2.
3.
4.
Final:
1.
2.
Mästare:
1.
Ser ni något fel eller har ni någon fråga? Skicka då PM till mig.
Konceptet har jag tagit av Bagarns EM-tips dock har jag gjort om det lite.