Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2019-01-07, 01:08
  #97
Avstängd
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Det har heller ingen påstått. En sed behöver näppeligen omfamnas av alla. Däremot är det mycket rimligt att utifrån lagstiftningen läsa sig till ett alllmänt rättsmedvetande.

Socialstyrelsen klassade homosexualitet som en sjukdom fram tills slutet på 1970-talet. Det betyder inte att alla svenskar ansåg att homosexuella var sjuka, men en stor del av dem gjorde det och gör det även fortfarande. På samma sätt kriminalserades våldtäkt inom äktenskapet först 1965. Det betyder inte att alla svenskar ansåg att det var accepterat beteende, men en stor del av dem gjorde faktiskt det.

Kul att du tar upp homosexualitet. Homosexualitet i västvärlden i dag är i huvudsak kulturellt betingat. Bland de som verkligen är homosexuella så har jag läst att det beror det på en störning i hjärnan under dess utveckling vilket sägs påverka hormonsystemet. De flesta som är homosexuella är det alltså egentligen inte utan pga en sjuk trend i samhället och bland de som är homosexuella så är det en störning under hjärnans utveckling.






Citat:
Ursprungligen postat av ensamkrigaren
Jasså, vad är det som fungerar bättre idag då? Parbildning existerar knappt längre och skilsmässotalen är väl hundratals procent högre nu mot då. Kvinnor föder inte barn. Barn och unga mår dåligt som aldrig förr. Kärnfamiljen är slagen i spillror. Samtyckeslagar som gör mer nytta än skada. Inget har blivit bättre. Ni som inte fått uppleva ett Sverige innan 1991 vet inte vad ni pratar om, ni är som försöksdjur som aldrig levt i det fria. Ni känner inget annat än det sjuka och förstörda samhälle ni vuxit upp i.

Riktigt bra inlägg och det feta är inget annat än århundradets sanning!



Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Självklart är detta en del av den kultur-relativisering som pågår från vänsterhåll. Allt för att normalisera hederskultur, våldtäkt, våld & annat jävulskap som kommer med massinvandringen.

Sen kanske tanten själv fått stryk. Men det måste ha varit i ett tidigare äktenskap, för hedersmannen Enn Kokk är knappast en hustrumisshandlare. Dahl var ju en del av 68-rörelsen, så jag antar att det är där hon har fått sina erfarenheter av beta-män som slår kvinnor. I den svenska #metoo-rörelsen så såg vi ju att det främst är i vänsterrörelser som dessa Kapten Klänning-typer florerar.

Jag har haft god kontakt med de äldre i släkten, ända tillbaka till min gammelfarmor & jag har aldrig hört eller sett något annat än sunda kärleksfulla förhållanden. Det ända jag hört om kvinnomisshandel var någon avlägsen släkting till min morfar, typ nästkusin, som hade fått stryk av sin man, som även varit våldsam mot barnen. Kvinnan i fråga fick hjälp av familjen att komma bort från mannen & skilja sig. Mannen blev helt utfryst & fick aldrig träffa sina barn. Så att det skulle ha varit normaliserat med kvinnomisshandel är rent skitprat, givetvis.

Fake News. Vilket man givetvis utgår ifrån då det rör sig om TV4.

Exakt.


Citat:
Ursprungligen postat av nilserikkk
Jag vill inte klassa min uppväxt som taskig, trots något frånvarande föräldrar.
De gjorde så gott de kunde med de medel som fanns.
Det vara andra tider då.

Hur många berättade att de fick stryk, smisk, dragen i örat eller liknande?
Det var inget som man gick runt o drog för kompisar.
Jag är övertygad om att fler av mina skolkamrater fick både det ena o det andra av sina föräldrar.

Tog man skada av det? Oklart.
Inget jag går runt o tänker på idag direkt.
Kanske det har format en till den man är idag, kanske inte.

Frågan är vilka belägg den avdankade politikern Birgitta har för sitt påstående. Om du inte kände någon som fick spö, varför skulle hon känna till hur många som blev våldtagna eller åkte på stryk.
Skulle tro det är väldigt vanligt bland de muslimska befolknings-utbytarna att slå sin fru/barn o liknande.
Så vad är syftet med hennes påstående egentligen?

Jag har en bekant som är nära vän med en rättsläkare i en av våra tre största städer. När denne åker för att besiktiga sönderslagna kvinnor är mer än 99% MENA.

Syftet är naturligtvis att försöka minska skillnaderna mellan svensk kultur och den morbida invandrande. Med lögner har etablissemanget och framför allt näsorna lyckats hjärntvätta miljoner och åter miljoner. Glädjande nog känns det som om Europa och resten av västvärlden håller på att vakna.




Citat:
Ursprungligen postat av Vattenpump
Tunnelbanor och vänstertrafik är inte djupt förankrat i svensk kultur. Försöker du ändra i något som är djupt förankrat i kulturen kommer du stöta på patrull. Därför kan man relativt smärtfritt avskaffa exempelvis blasfemilagar i Väst, medan ministrar i länder som Pakistan skjuts ihjäl om de ens andas tanken.

Hustruaga förbjöds redan på 1860-talet. Alltså innan vi hade allmän rösträtt. Att en majoritet av svenskarna för bara 40 år sedan skulle ha varit för rätten att slå och/eller våldta sin fru är ett påstående som kräver en källa.

Har man inte eller håller man inte på att införa just blasfemilagar gällande just islam?


Citat:
Ursprungligen postat av Kreun.Korman
Jag är gammal nog för att veta att äcklet Dahl ljuger. Tragiskt att det ens finns såna som tvivlar.
Birgitta Dahl hyllade Pol Pot och folkmordet i Kanmbodja när det begav sig. Hon har aldrig gjort avbön.
En smutsig vidrig kommunist av värsta slag.

Sannolikt en näsa om man börjar gräva i hennes historia.
Citera
2019-01-07, 08:28
  #98
Medlem
JackBlacks avatar
40 år är lite överdrivet men visst förekom det. Barnaga förbjöds dock 1966. Innan det var det vanligare. Men vanligast var det före 1958 då skolagan förbjöds.
Citera
2019-01-07, 09:28
  #99
Medlem
Luzurs avatar
Både far och mor hörvlade mig när jag var barn och gjorde en massa tok som man inte fick göra (bla den gången jag var osams med mor om nått jag glömt nu och hiva ner hennes fina Rörstrandsvas i golvet i ren ilska, eller när jag "ritade" gubbar som slogs med svärd på pappas bildörr med en vas sten...) och inte känner jag mig hatiskt eller för den delen klandrar jag dom heller, man var ganska vild där ett tag i ungdomen.

Det är så intutat nu i folk att aga för ALDRIG göras och bara prat hjälper i ALLA lägen att vi nu fått det helt respektlöst läge i skola där elever tillåmed flyger på lärare med nävarna eller knivar om då så ber om att kepsen ska vara av eller mobilen ska va ljudlös i klassrummen....
Citera
2019-01-07, 10:03
  #100
Medlem
Myrdalsklanens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rotschildjugend
Inte som standard nej, men vi hade ngra få lärare som var kvar från den gamla tiden, som tydligen levde med lite fascist fasoner,

Jag gick i grundskolan under samma period och kan själv vittna om ett par tillfällen då elever fick hurringar av uppretade lärare utan att någon reagerade. Tror dock inte att det skedde regelbundet, däremot hade jag kompisar som fick stryk hemma när de misskött sig. Själv fick jag någon örfil vid något enstaka tillfälle hemma, men inte mer än så
Citera
2019-01-07, 10:12
  #101
Medlem
Ankdammsmans avatar
Det var länge sen jag ens tänkte på Birgitta Dahl. Att den gamla Pol Pot-groupien fortfarande bjuds in till sofforna säger det mesta om debattklimatet. Roligast av allt var när hon av alla personer yttrade sig om Björn Söders lämplighet som talman. Han må vara en grodfabrik men har i alla fall inte varit ordförande i Mussolinis eller Pinochets fanclub.

I sakfrågan har hon väl rätt men överdriver, typ. Aga mot såväl barn, hustrur som tjänstefolk var en lagstadgad rätt i Sverige och andra västländer men grov misshandel och de facto tortyr av den typ som exempelvis Magda Gad dokumenterat i Afghanistan var mig veterligen inte accepterat i modern tid.

Citat:
Ursprungligen postat av ensamkrigaren
Jasså, vad är det som fungerar bättre idag då? Parbildning existerar knappt längre och skilsmässotalen är väl hundratals procent högre nu mot då. Kvinnor föder inte barn.

Skilsmässorna har legat runt 50 procent sen 70-talet, liksom födelsetalen som ligger strax under två barn per kvinna:

https://www.scb.se/Statistik/BE/BE01...A01b/Fodda.pdf

Det verkar som om båda sakerna stabiliserat sig på någon sorts naturlig nivå. Ingen långsiktig minskning syns i alla fall de sista 40-50 åren.
Citera
2019-01-07, 10:44
  #102
Avstängd
Rotschildjugends avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Myrdalsklanen
Jag gick i grundskolan under samma period och kan själv vittna om ett par tillfällen då elever fick hurringar av uppretade lärare utan att någon reagerade. Tror dock inte att det skedde regelbundet, däremot hade jag kompisar som fick stryk hemma när de misskött sig. Själv fick jag någon örfil vid något enstaka tillfälle hemma, men inte mer än så


Tror vår generation var liksom "de sista" som råkade ut för sånt, vi hade exempelvis inga diagnoser utan det var OBS klasser. vi var i limbo mellan gamla skolan och nya skolan,

sen hände det en del saker på gymnasiet med att ngn lärare tröttnade på mobil-telefon fipplandet och hivade ngns telfon ut ur fönstret från tredje våningen, för att han helt sonika skulle lyssna mer, osv.

Vissa gubbar till lärare var ju ngra år från pensionen, de hade varit lärare hela sitt liv, således om man räknar bakåt från 1990 och de var strax på 65 så borde de blivit lärare kring 25 års ålder således kring 1950.... då var det ju andra regler
Citera
2019-01-07, 18:48
  #103
Medlem
Myrdalsklanens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rotschildjugend
Tror vår generation var liksom "de sista" som råkade ut för sånt, vi hade exempelvis inga diagnoser utan det var OBS klasser. vi var i limbo mellan gamla skolan och nya skolan,

sen hände det en del saker på gymnasiet med att ngn lärare tröttnade på mobil-telefon fipplandet och hivade ngns telfon ut ur fönstret från tredje våningen, för att han helt sonika skulle lyssna mer, osv.

Vissa gubbar till lärare var ju ngra år från pensionen, de hade varit lärare hela sitt liv, således om man räknar bakåt från 1990 och de var strax på 65 så borde de blivit lärare kring 25 års ålder således kring 1950.... då var det ju andra regler

Jo, du har nog rätt i att vi växte upp i någon form av övergångsperiod. Men i min skola var det faktiskt yngre lärare som delade ut hurringar.
Citera
2019-01-07, 19:01
  #104
Avstängd
Rotschildjugends avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Myrdalsklanen
Jo, du har nog rätt i att vi växte upp i någon form av övergångsperiod. Men i min skola var det faktiskt yngre lärare som delade ut hurringar.

Vi hade en äldre specifik. Men skriver jag skola o vem så outar jag mig själv. Vi tävlade lite om vem som kunde fukka hans humör mest. Puckat e. Men vafan vi va grabbar. Det hörde till.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback