Citat:
Ursprungligen postat av
TunderTarFyr
Den hinduistiska syntesen, när många olika indiska religioner började närma sig varandra, började någon gång från 500 före vår tidräkning till 300 efter vår tidräknings start.
Hinduismen är en process av lokala religioner som har närmat sig varandra, medan de Semitiska Abrahamitiska religionerna har utvecklat ifrån varandra.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hinduism
Man kan förenklat säga att alla större skrifter av religiös art uppstår runt samma tidpunkt (med ett par hundra års skillnad), även Torah enligt en del arkeologiska idéer. Innan dess är svårt att säga hur det såg ut i relation till varandra.
Veda är en tidigare skrift, och flera rörelser uppstår oberoende eller medvetet om varandra som ett upprop mot vedaskrifternas djuroffer bl a, därav har vaisnavs, buddhister och jainer ungefär samma synsätt.
Vi vet att hinduismen har en annan tradition av utbyte av idéer än de abrahamtiska, eftersom de främst rör teologiska/filosofiska spörsmål och inte kollektiv underkastelse. Två av indiens mest kända gurus under europeisk medeltid, Guru Nanak och Sri Caitanya Mahaprabhu brukade ha teologiska debatter i Jagghanathtemplet i Puri och lyckades grunda två grenar av "hinduismen" som lever än idag men som är vitt skilda.
Men stamträdet för hinduismen såsom den förstås i väst är veda, medan abrahamitiska stamträdet är just en släkttavla.