Vad finns det för livsmedel eller maträtter du haft särskilda misstankar om sedan tidigare som visade sig vara helt fel på antingen ett riktigt bra eller dåligt sätt?
För mig var det nog att när jag i tonåren någonting provade alla former av kål efter att ha som barn levt med extrem skepsis till alla former av grönsaker. Grönkålschips eller blomkålsmos, fantastiskt gott. Surkål eller spetskål också.
Hur har utvecklingen sett ut för dig? Vad minns du för exempel?
Sushi. Jag provar det en gång varje år på morsdag för hennes skull. Men det är så sjukt vidrigt och jag kan inte för mitt liv förstå hur någon frivilligt kan äta det, förutom under extrem svält då..
Fick smaka av vegokompisar förr i tiden och det smakade verkligen inte alls gott. Faddigt och väldigt tråkig konsistens. Men det har hänt mycket på den fronten och äter sojaprodukter nästan dagligen nu för tiden.
Första gången jag åt kräftor, mina förväntningar var höga. Det var svenska kräftor som de fiskat i eget vatten. Alla var helt lyriska över att få just svenska kräftor som ju ska vara alldeles särskilt goda. Under måltiden lovordade alla andra hur fantastiskt gott det var. Där satt jag och tuggade på något som smakade enbart som en bit kokt salt fisk. Dessutom fick man jobba hårt för att få fram de där ynka ätbara bitarna. Tur att det fanns bröd och ost.
För mig var det lite kejsarens nya kläder över det hela.
Vart besviken med fabricerad pölsa man köper på coop, ica på tub... Vart glatt överraskad när jag åt "hemgjord" eller restaurang gjord pölsa med rödbetor mm ... Smakskillnaden är otrolig
Samma med "hemma"gjorda bruna bönor, ärtsoppa... inget jag blir sugen på i butiken av de enklaste märkena med det är definitivt näringsrik mat
Blev glatt överraskad av veggie ärtsoppan från änglamark och sen tillsatte jag själv rökt skinka.. mycket godare som köps
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!