Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2019-01-01, 10:20
  #1
Medlem
Jag går i tankar på att köpa en begagnad Golf för ca 150 KSEK, av min lokala VW-handlare. Har en gammal skrotbil, en Toyota från -98 som har gått 23000 mil med trasig radio, en bagagelucka som inte går att öppna och ett kasst avgassystem som låter och sprutar ut avgaser så att man blir kvävd i kupén. Vill såklart desperat bli av med min gamla skrotbil - ska jag ha någon som helst förhoppning om att VW betalar en slant för att ta emot den? Hur mycket kan man räkna med?
Citera
2019-01-01, 10:27
  #2
Avstängd
Dom tar garanterat inte emot den. Men dom känner folk som kanske vill köpa liket
Citera
2019-01-01, 10:28
  #3
Medlem
nej de vill inte ha med den att göra, men de kanske tar emot den och skickar den vidare till någon mindre handlare
det finns skrothandlare som betalar 1200-1500 kr för bilen om du kör ditt den själv

t
Citera
2019-01-01, 10:31
  #4
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Känns som det är rätt lätta fel att fixa så för en händig och bilintresserad gosse på blocket kan det vara av intresse men hos bilfirman kammar du nog noll.
Citera
2019-01-01, 10:31
  #5
Medlem
De kommer inte att vilja byta in den tyvärr.

Men gamla Toyotor är populära bilar främst för export till utlandet vet att många ägare till äldre Toyotabilar får brev från folk som vill köpa deras bilar.
Vet att de exporteras till Afrika bla.
Citera
2019-01-01, 10:49
  #6
Medlem
Jag ägde en Ford Mondeo av första årsmodell som gått 25 000 mil. Den kunde utan förvarning dö under färd. Den såg ut som den hade gått det dubbla.
För mig fattades det 10 000kr när jag skulle byta bil till en för 100 000kr. De tog min Mondeo i inbyte o efter några dagar så försvann den från bilregistret.
Självklart kunde de ha sänkt priset med 10 000kr men de var snälla o tog hand om liket åt mig.

Men hur brått har du att byta bil?
Ofta så har märkesfirmor kampanjer där man får ex 30 000kr för sin inbytesbil så länge den är besiktigad.
Citera
2019-01-01, 10:49
  #7
Medlem
welcometorealitys avatar
Det finns vissa bilhandlare som erbjuder 15 tusen, bara bilen rullar dit, men det förutsätter att du köper en nyare bil för en viss summa.
Citera
2019-01-01, 10:54
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Det finns vissa bilhandlare som erbjuder 15 tusen, bara bilen rullar dit, men det förutsätter att du köper en nyare bil för en viss summa.

Det stämmer men då är bilen de säljer ca 15 000 dyrare.
Citera
2019-01-01, 10:55
  #9
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av billy5
Det stämmer men då är bilen de säljer ca 15 000 dyrare.

Visst så klart är det så, bilhandlaren ska ju ha sitt, men det är ju ett smart sätt att bli av med sin egen och välja ett fräschare objekt.

Här är ett exempel bara som random


http://www.bochtbil.se/just-nu-far-d...-begagnade-bil

Citat:
Just nu får du minst 15.000:- för din begagnade bil! Det enda krav vi har är att din bil ska vara körbar, ägd och besiktigad i minst 6 månader
__________________
Senast redigerad av welcometoreality 2019-01-01 kl. 10:57.
Citera
2019-01-01, 12:30
  #10
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Vet inte hur det ser ut idag, men förr bytte bilhandlare in alla bilar.

De bilar man inte själv ville sälja vidare såldes i klimp om 8-10 bilar till någon bakgårdshandlare.
Citera
2019-01-01, 13:44
  #11
Medlem
PeterNosters avatar
Skulle aldrig byta ner mig till en VW.

Toyota är i en helt annan kvalitetsklass än alla andra märken.
Nu framgår det ju som vanligt att man inte får reda på vilken modell det gäller men Toyota har väl inte gjort någon dålig modell. Är det en Corolla, sälj inte!
Citera
2019-01-01, 14:17
  #12
Medlem
TeEsErs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr.Dittling
Vet inte hur det ser ut idag, men förr bytte bilhandlare in alla bilar.

De bilar man inte själv ville sälja vidare såldes i klimp om 8-10 bilar till någon bakgårdshandlare.
Håller med. En bilhandlare som inte tar ett inbyte vet inte vad hen håller på med. Det går alltid att skicka inbyten vidare i klump till mindre handlare.

Att ta ett inbyte, även om det är en skrotbil är ju perfekt för att hålla ner prutförsöken. Tar man en gammal bil utan egentligt värde i inbyte och ger kanske 5.000 kr för den så har man liksom gjort sitt och gett en service för kunden som knappast kunnat bli av med bilen på ett enklare sätt. Då kan man stoppa prutningar och budgivning med "Jag ger 5.000 kr i inbyte för din 25 år gamla Golf, mer kan jag tyvärr inte göra". Sen kanske man inte får 5.000 kr för bilen när man säljer den vidare men man tar ut skatten och får kanske 1.000 kr för bilen. De 2.000-3.000 kr man då ligger "back" är mindre än vad köparen kanske hade försökt pruta på bilen hen köpte om man inte tagit inbytet.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback