Citat:
Ursprungligen postat av
PK-befriad
Barbara Specter från Paideia går ju uppenbarligen i hans spår. Hennes organisation är "paneuropeisk" och hon säger att judarna skall leda mångkulturaliseringen av Europa mot européernas vilja. Sådant får man tydligen medalj från kungen för.

Spectre har aldrig hävdat att judarna ska göra något mot europeernas vilja. Vad hon menade i talet som citeras var att den ökade rörligheten oundvikligen kommer att leda till mångkultur, och att judarna med sin erfarenhet av mångkultur kan hjälpa till att anpassa samhället så att man kan hantera denna mångkultur.
Konklusionen som antisemiter drar att judarna ligger bakom migrationen och att den är en judisk konspiration som går ut på att förstöra dagens samhällen är alltså helt fel. Jag tror inte att du hittar många judar i t.ex. Malmö som tycker att detta med oreglerad invandring var en bra idé.
Den ökade migrationen från Mellanöstern och Nordafrika till Europa beror framför allt på USA:s krig och hybridkrig i de muslimska länderna, och de flyktingkatastrofer som dessa krig orsakat. Det är knappast de europeiska judarnas fel.
Citat:
Ursprungligen postat av
PK-befriad
EU agerar också helt i Kalergis anda. År 2012 fick EU:s dåvarande president Herman Von Rompuy Kalergipriset:
"The work of Richard Coudenhove-Kalergi, that already almost spans a century now, will stretch deep into the future and continue to inspire the generations to come. Europe is only at its beginning." - Herman Van Rompuy
http://www.consilium.europa.eu/uedoc.../ec/133545.pdf
Att Kalergis namn förekommer i EU-sammanhang beror på att han var en av dem som tidigt - redan innan andra världskriget - föreslog en europeisk union. Att man hedrar honom för det betyder inte att man stöder hans konstiga rasteorier, eller att dessa på något sätt ligger till grund för dagens EU.
Möjligen kan man kritisera EU för att de inte synade Kalergi i sömmarna innan de gjorde honom till någon slags idol.