Citat:
Ursprungligen postat av Kryžininkas
Prae uoluntate klingar väldigt konkret i mina öron. Ser du några nackdelar med att använda ad uoluntatem i stället?
Agreed!
Varför inte bara en instrumentell (eller någe) ablativ? Och sedan förstår jag inte varför man ska röra till ordföljden så där. Rimligtvis borde man åtminstone ha
ad terram tillsammans med verbet som betingar det och ursprungets betoning av
hans vilja bör heller inte ändras.
Och när det är frågan om passiv futurum med innebörden
bör/ska kan man naturligtvis slänga till med en prydlig gerundivum istället! Således:
Eius voluntate omnes inimici ad terram cadendi (
sunt).
Citat:
Ursprungligen postat av Xploit
Det är kanske mest en fråga om stil och skolning. Det klassiska romerska alfabetet innehöll inte bokstaven U. Där fick bokstaven V fungera både som vokalen (dvs. som vårt u) och konsonanten (dvs. som vårt v). Till en början användes heller inte det vi kallar för gemener; man skrev alltså bara med versaler. När gemener började göra entré var det u som var gemen och V versal; bokstaven hade alltså fortfarande dubbel funktion som både vokal och konsontant. Efter en tid började man dock skilja på konsonanten och vokalen, som vi har idag, dvs. U/u för vokalen och V/v för konsonanten.
Nja...

En bättre beskrivning är att säga att u och v i början var olika sätt att representera både vokalen och konsonanten (som dåförtiden låg nära en halvvokal).
Sedan innehöll det "klassiska" alfabetet minsann både skriftvarianterna u och v. I den romerska kursiven (ung. motsvarande våra gemener) var en form närmare vårt u regel och t o m i romersk capitalis (ung. motsvarande våra versaler) var en form mer lik ett förstorat gement u regel. Det är bara i capitalis quadrata som den vänstra linjen i bokstaven blir helt rak. Men eftersom capitalis quadrata används i de praktfulla inskrifter som bevarats till våra dagar, är det lätt att få för sig V var förhärskande klassiskt. De vaxtavlor och träbitar man skrev kursiv på har ju inte överlevt "dentem tempori".
Att britannerna föredrar u framför v hänger nog samman med att de där har en mer obruten tradition från medeltidslatinet i sin akademiska miljö, och att uncialen användes där då. (Uncialen är väsentligen det vi nu känner igen som irisk skrift.)
Citat:
Ursprungligen postat av n3urochrono
Latinet har ingen speciell form för i vilken ordning orden sitter. Normen brukar dock vara att sätta ett verb sist i en mening
Helt rätt! Men i den aktuella frasen finns nu inget verb.
Normen säger då att det man vill mer betona ska placeras sist, dvs. framför verbet, och då målet här är viktigare än vägen blir det
per aspera ad astra
Det är också i denna form detta välkända uttryck känns igen.