Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-12-21, 21:32
  #25
Medlem
snuptiks avatar
Det krävs en del jobb om man vill minimera utgifterna. Beror på hur mycket man vill suysselsätta sig. Avkastningen sker långsamt. Se det som ett projekt som löper över generationer. Eftersom jag bor i Stockholm och inte kommer ut ofta så hyr jag vanligtvis in ett av de större skogsbolagen för fällning och plantering så egentligen gör jag inte alltför mycket fysiskt arbete bortsett från gallring och fällning av träd till ved för eget bruk. Lönsam investering? Nja. Men jag är uppvuxen med det och trivs. Det finns värre saker att sysselsätta sig med. Det är kul när man likt en connoiseur kan bedöma kvaliten av skötseln av en skog ochnär man ser en riktigt välskött tallskog så blir man smått avis.
Citera
2018-12-21, 23:05
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vadoadoa
Lite svårt att tro på när du ställer frågan på FB. De flesta vet inget som skogsvård på detta forumet. Om du gått på skola och har en stor förmögenhet föreslår jag att du söker upp den gamla skolan och ber om råd samt du borde ha ganska goda baskunskaper efter 3 år på naturbruksgymnasium. Men vad vet jag.
haha jo det första är ju sant, men att jag har en stor förmögenhet är inte lika sant. men tänkte om man skulle börja spara till en skog, eller bara investera i börsen
Citera
2018-12-22, 03:36
  #27
Medlem
Christopher.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Du verkar kunna en del om skog men skog är knappast en bra investering generellt.

Det finns alldeles för stora risker. Skogsbränder, skadedjur och framförallt politiska regleringar och skatteändringar. Vi pratar om cykler på ca 80 år. Skiter det sig i Sverige eller sossarna får för sig något sitter man fast. Det går inte att flytta skogen.

Nej, ska man investera i skog är det bättre att köpa aktier i börsnoterade skogsbolag så att man sprider riskerna och snabbt kan avyttra sitt innehav.

Skogsbränder och vindar kan man försäkra sig emot, vilket jag gjort. Men demokratin kan man inte försäkra sig emot, därav skogssektorn satsar hårt på lobbyverksamhet, man vågar helt enkelt inte lita på politiker, med goda anledningar. Skogsinvesteringar är lågrisk med hävstång om man är belånad. Det som ökar risken är politiken, skogsmarknaden är ganska ny då den först blev avreglerad på 90-talet. Hur sektorn ser ut om 25 år vet ingen, kanske vänsterpartiet styr och all mark blir förstatligad? Dock är vi med i EU så det blir svårt att driva igenom sådana idiotplaner.

Möjligheterna ser jag som oändliga av mark/skog. Anlägga rekreationsanläggningar, möjligen ett upphävande av allemansrätten i framtiden, stycka ut tomter, etablering av vindkraftsparker, arrendera ut marken, driva kommersiella odlingar av bär, bygga hus och ha en tomt på 1 miljon kvadratmeter med mera. Själv har jag som målsättning att innan jag avlider äga 1000 hektar, möjligen kommer jag dö och ha samma levnadsstandard som medelsvensson men mina barnbarn kommer sätta upp tavlor på mig då de får en förmögenhet tillgänglig.
Citera
2018-12-22, 12:14
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pallot
Med klimatförändringarna känns det som helt fel investering, imo. Kom ihåg att det finns markägare som tar livet av sig efter stora stormar (Gudrun 2005) och skogsbränder när värden går upp i rök. You can only insure so much

Klimatförändringarna är ju just därför skog är en fantastisk investering. Vi kommer inte kunna producera tillräckligt med mat för alla snart så att äga mark är fantastiskt.
Citera
2019-01-25, 06:50
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av afs123
är skog generellt en bra investering? Jag tänker att det är bra att investera i något som inte påverkas så jättemycket av omvärlden.
vart ska man då investera? skåne, norrland, svealand?
Jag tänker liksom, en skog kan väl inte vara en dålig investering? Skogen växer hela tiden. inte direkt som aktier som går upp och ner. företagen gör vinst och förlorar men en skog växer hela tiden. Men markpriserna ändras såklart.

vad är riskerna, skogsbrand?? kan man försäkra skog mot skogsbrand ens?
vad är avkastningen på en bra skog?
Kan man få bra inkomster av att hyra ut mark där folk får jaga och sånt?
Nu när börsen är lite svajig och så. Som ni kan läsa så är jag inte jätte kunnig

Köp skog, och låt den va. Jag ska säga dig. Att det största nöjet med en skog, ligger inte i pengarna. Dessutom finns det ingen skog i Sverige idag. Skulle tippa på att 2-3% är skog. Resten är faktiskt planteringar.

Skogen skapar syret till dina lungor, men allt du tänker på är hur mycket pengar du kan tjäna när du ska hugga den. Ta mig inte fel. Tycker att allt skogsbruk bör begränsas till bara det mest vitala.

Här är ett litet experiment om du bryr dig om skog. Gör åtminstone detta. Zooma in på Sibiren, som ligger på ungefär samma breddgrad som oss. Zooma in på den djupa skogen där. Ta sedan vilket ställe du önskar, verkligen vilket som helst, i Sverige. Zooma in.

Det är ett faktum att Brasilianerna hugger ner Amazonas. En regnskog som inte återhämtar sig efter huggeri. Men tyvärr så är Sverige inte mycket bättre.

Just ordet skog är enbart plantering i mina ögon.

Må väl, uppskattar dina synpunkter. Kolla gärna på Google maps. Köp skog, men njut istället. Att vårda skog, är att göra inget med den.
Citera
2019-01-25, 07:30
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kennethkvarting
Har du tänkt sköta skogen själv avseende gallring, återplantering osv. är det väl en mindre dum investering.

Jag är väl ingen investeringsexpert, men att äga skog verkar inte ge så mycket avkastning på pengarna med tanke på riskerna. Tänk på brandrisken, risken för stormfällning, snöbryta och allt naturrelaterat helvete ens skog kan råka ut för, betesskador oxo.

Vad jag förstår går det inte längre att brandförsäkra skog...

...inte bra.

"Tänk på brandrisken, risken för stormfällning, snöbryta och allt naturrelaterat helvete ens skog kan råka ut för, betesskador oxo."


Allt du påpekar som risker, är vad som får ett ekosystem att fungera.

Bränder, liggande träd och "BETESSKADOR"???

Det finns fler arter än bara människor på planeten. Har folk verkligen så lite förståelse för sin omgivning?

Så här funkar det. När riktig natur hittar in i en granplantering. Lär dig, kom närmare naturen tack.
Citera
2019-01-25, 07:38
  #31
Moderator
Sun Rulers avatar
Förra året ökade skogsfastigheterna i värde i genomsnitt med 2,9%. Priserna ökar betydligt mer i södra Sverige p.g.a konkurrens och större tillgång på kapital än i norr. Dock tror mäklarna att prisskillnaderna mellan norr och söder kommer minska.
Förra året var f.ö. en toppnotering gällande prisnivån på skogsfastigheter.
Citera
2019-01-25, 07:53
  #32
Medlem
Kennethkvartings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaninSlejpner
"Tänk på brandrisken, risken för stormfällning, snöbryta och allt naturrelaterat helvete ens skog kan råka ut för, betesskador oxo."


Allt du påpekar som risker, är vad som får ett ekosystem att fungera.

Bränder, liggande träd och "BETESSKADOR"???

Det finns fler arter än bara människor på planeten. Har folk verkligen så lite förståelse för sin omgivning?

Så här funkar det. När riktig natur hittar in i en granplantering. Lär dig, kom närmare naturen tack.

Men det är väl för fan klart att jag förstår det, faktum kvarstår att alla de där sakerna är sånt som förstör skogens ekonomiska värde för TS
Citera
2019-01-25, 11:29
  #33
Medlem
BorgeHs avatar
Att investera i skog med de höga fastighetspriser som råder nu är lite tveksamt. Javisst, skogen växer och stiger i värde. Men framtida värdeökningar försöker många säljare kapitalisera genom höga priser. Det är svårt att räkna "hem" ett skogsköp med en förnuftig ekonomisk kalkyl på investeringen (kostnader för lån, intäkter från avverkningar mm).

Det många värdesätter är att ett stort skogsskifte ger inträde till jakt och annan fritidsverksamhet. I princip köper du jaktmark eller fiskevatten. Några vill också ha en egen skog att ta ved ur eller köra fyrhjuling i. Men då är det på nöjeskontot inte en investering.

Vad är problemen? Har du en skogsfastighet långt ifrån där du bor är det svårt att själva göra arbeten som är enkla som plantering och röjning. Då måste du leja för det. Det är även svårt att se till skogen. Skall du jaga och har långt att åka riskerar du ibland att "jaktgrannar" jagar på fredagen om du åker upp på lördagen. Då är det bortkastad tid!

Försäkringar är dyrare än vad som anges i tråden. Om man har en skogsförsäkring bör man ha skydd mot storm och brand i försäkringen. Då kostar det mer.

Jakten är svårt att arrendera ut. Arrenderar du ut på mer än ett år har arrendatorn besittningsskydd. Då blir du inte av med dem om de missköter sig. Inkomsten är visserligen hög nära städer, minst 50 kr per hektar eller mer. Men är det ett vargrevir i närheten vill inte många jaga där, då jakthundarna stryker med. Är det också ett jaktvårdsområde är det ännu värre. De kan ibland ha gemensam jakt på all mark, då har du inte bestämmande rätt längre. Är din egen mark för liten får du inte heller jaga älg mm. Det är ett stort problem med vissa "jägare", de vill mata hjortar och vildsvin. Men dessa djur förstör din skog, äter upp planterade granar (hjortar) eller gräver runt rötterna så de får röta (svin). Du får kostnaden för skogsskadorna och jägarna får skjuta mycket vilt!

Men det största problemet är naturmupparna på länsstyrelsen. Om skogen är fin och gammal, och din granne kanske har likadan skog och bestämmer sig för att hugga ned den så kanske du vill bevara din skog. Om då naturmupparna kommer ut kan de få för sig att skapa ett naturreservat i din skog eller ännu värre en nyckelbiotop. Då drabbas du, men inte grannen som hugget ned sin skog. Vad gäller reservatet så får du ersättning, som statens "egna" konsulter bestämmer. Den kan vara mindre än vad du gett för skogen. Vad gäller nyckelbiotop så ersätter de sällan dessa, de tycker att du skall tåla dem. Grannen klarar sig och får behålla sin skog och ler gott när han möter dig. I princip den värsta natur-kommunism du kan tänka dig.

Hur löser skogsägare detta? Väldigt många "natursanerar" sin skog, de släpper in en 14 tons gallringsskördare eller liknande och gallrar bort att naturvärden i skogen. Gärna under barmarkstider så att det blir rejäla spår i skogen. De ser till att inte lämna något som naturmupparna vill "skydda" för att få behålla sin skog i egen ägo.

Sammanfattningsvis, det är inte bara enkelt att äga skog. Som alla investeringar så är det bästa om du vet mer om vad du håller på med. Det finns en bra hemsida för skogsintresserade: https://skogsforum.se/

Men hade jag lite mer pengar, så skulle jag gärna investera i skog i min närhet! Lite drömmar får man ha!
Citera
2019-01-26, 05:21
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BorgeH
Att investera i skog med de höga fastighetspriser som råder nu är lite tveksamt. Javisst, skogen växer och stiger i värde. Men framtida värdeökningar försöker många säljare kapitalisera genom höga priser. Det är svårt att räkna "hem" ett skogsköp med en förnuftig ekonomisk kalkyl på investeringen (kostnader för lån, intäkter från avverkningar mm).

Det många värdesätter är att ett stort skogsskifte ger inträde till jakt och annan fritidsverksamhet. I princip köper du jaktmark eller fiskevatten. Några vill också ha en egen skog att ta ved ur eller köra fyrhjuling i. Men då är det på nöjeskontot inte en investering.

Vad är problemen? Har du en skogsfastighet långt ifrån där du bor är det svårt att själva göra arbeten som är enkla som plantering och röjning. Då måste du leja för det. Det är även svårt att se till skogen. Skall du jaga och har långt att åka riskerar du ibland att "jaktgrannar" jagar på fredagen om du åker upp på lördagen. Då är det bortkastad tid!

Försäkringar är dyrare än vad som anges i tråden. Om man har en skogsförsäkring bör man ha skydd mot storm och brand i försäkringen. Då kostar det mer.

Jakten är svårt att arrendera ut. Arrenderar du ut på mer än ett år har arrendatorn besittningsskydd. Då blir du inte av med dem om de missköter sig. Inkomsten är visserligen hög nära städer, minst 50 kr per hektar eller mer. Men är det ett vargrevir i närheten vill inte många jaga där, då jakthundarna stryker med. Är det också ett jaktvårdsområde är det ännu värre. De kan ibland ha gemensam jakt på all mark, då har du inte bestämmande rätt längre. Är din egen mark för liten får du inte heller jaga älg mm. Det är ett stort problem med vissa "jägare", de vill mata hjortar och vildsvin. Men dessa djur förstör din skog, äter upp planterade granar (hjortar) eller gräver runt rötterna så de får röta (svin). Du får kostnaden för skogsskadorna och jägarna får skjuta mycket vilt!

Men det största problemet är naturmupparna på länsstyrelsen. Om skogen är fin och gammal, och din granne kanske har likadan skog och bestämmer sig för att hugga ned den så kanske du vill bevara din skog. Om då naturmupparna kommer ut kan de få för sig att skapa ett naturreservat i din skog eller ännu värre en nyckelbiotop. Då drabbas du, men inte grannen som hugget ned sin skog. Vad gäller reservatet så får du ersättning, som statens "egna" konsulter bestämmer. Den kan vara mindre än vad du gett för skogen. Vad gäller nyckelbiotop så ersätter de sällan dessa, de tycker att du skall tåla dem. Grannen klarar sig och får behålla sin skog och ler gott när han möter dig. I princip den värsta natur-kommunism du kan tänka dig.

Hur löser skogsägare detta? Väldigt många "natursanerar" sin skog, de släpper in en 14 tons gallringsskördare eller liknande och gallrar bort att naturvärden i skogen. Gärna under barmarkstider så att det blir rejäla spår i skogen. De ser till att inte lämna något som naturmupparna vill "skydda" för att få behålla sin skog i egen ägo.

Sammanfattningsvis, det är inte bara enkelt att äga skog. Som alla investeringar så är det bästa om du vet mer om vad du håller på med. Det finns en bra hemsida för skogsintresserade: https://skogsforum.se/

Men hade jag lite mer pengar, så skulle jag gärna investera i skog i min närhet! Lite drömmar får man ha!

Du gillar pengar, inte natur. Detsamma gäller markägarna du beskriver. Missuppfatta mig inte. Det är undergången för planeten.

Vi har syre att andas, tack vare skogen. När du använder ordet naturmuppar så inser jag hur frånskild verkligheten du är.

Vill du se skog, zooma in på Sibirien eller Amazonas. Sibirien är ett bra exempel, för det matchar våra breddgrader bättre. Där ser du skog. Ta sedan Sverige. Som sagt. Var du vill. Det är väldigt enkelt.

Hoppas att du köper skog någon dag om det är din dröm.
__________________
Senast redigerad av KaninSlejpner 2019-01-26 kl. 06:02.
Citera
2019-01-26, 05:23
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kennethkvarting
Men det är väl för fan klart att jag förstår det, faktum kvarstår att alla de där sakerna är sånt som förstör skogens ekonomiska värde för TS

Tyvärr så förstör pengar just nu, mer än vad naturen gör.
__________________
Senast redigerad av KaninSlejpner 2019-01-26 kl. 05:48.
Citera
2019-01-26, 09:29
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KaninSlejpner
Du gillar pengar, inte natur. Detsamma gäller markägarna du beskriver. Missuppfatta mig inte. Det är undergången för planeten.

Vi har syre att andas, tack vare skogen. När du använder ordet naturmuppar så inser jag hur frånskild verkligheten du är.

Vill du se skog, zooma in på Sibirien eller Amazonas. Sibirien är ett bra exempel, för det matchar våra breddgrader bättre. Där ser du skog. Ta sedan Sverige. Som sagt. Var du vill. Det är väldigt enkelt.

Hoppas att du köper skog någon dag om det är din dröm.
Du verkar tappad bakom en vagn... gillar man pengar men inte natur så köper man förstås inte skog.... finns tusentals andra lättare investeringar som dessutom ger bättre avkastning (börsen tex). Köper man skog gör man det för att man gillar skog och natur och förmodligen även för att man trivs med att äga tillgångar man kan se och som man kan ta på. Eftersom du helt uppenbart inte förstår dig på investeringar och dessutom inte gillar att folk investerar i skog så är det väl bättre du bara lämnar tråden (du är ett typexempel på en energitjuv, tjuvar gör man sig av med).
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback