Citat:
Ursprungligen postat av
bagarn29
Var det inte så att Gren hade erbjudit honom ett bättre kontrakt och Poya vill ha honom som ersättare för Emil. Senare så kommer JO med ett sämre kontrakt och han tackar nej. Hans uttalande får ses mot bakgrunden att har haft Poya som tränare i GIF och han upplever det som att Poya körs över av klubben.
Saker och ting ändras över tid. Vi försökte väl plocka över honom direkt under sommaren där först, sedan som bosman, nu är det en div.1 spelare som trots allt fick ett förslag av en allsvensk klubb, så mycket ska han inte kräva då.
Poya måhända ha haft koll på honom och gärna sett honom i truppen men dels handlar det om Piotr är värd vad Gren erbjöd, det är garanterat så att hans kvalité mer ligger i paritet med vad JO erbjöd. En ica-lön? Isf får han nog jobba 24/7 som chef där... Och dels handlar det givetvis om vad vi tog/tar in istället.
Hur många spelare pekar inte en tränare på som han gärna ser komma till klubben men som inte går igenom av olika anledningar?
Citat:
Ursprungligen postat av
We2Sexy
Känslan i Göteborg nu väldigt oklar tycker jag. Först verkar det bäcksvart när Poya säger att vi inte har några pengar. Sen säger Max att så illa är det inte, då blir man lite gladare. Och så tror man att värvningen som varit på G i nästan ett år äntligen går igenom från Gefle. Nähä då har vi inga pengar igen. Och nu står det klart att JO som gav det tydligen så dåliga erbjudandet inte kommer vara kvar som sportchef iaf. Cirkus Göteborg rullar på.
Att ekonomin är som den är har man ju sedan länge kunnat räkna ut, det är egentligen det mest tröttsamma, att folk trott att vi skulle värva upp Dahlberg-pengarna och satsa direkt på det.
Sedan kan man ju inte direkt gråta över att tappa en div.1 spelare från Gefle och dels är det som JO sa "Inte visste jag att lönerna i livsmedelsbranschen skenat iväg så..."
Att JO inte skulle fortsätta som sportchef har ju varit mer eller mindre klart hela tiden, han fortsätter med akademin och det är givetvis helt rätt. Dock fortsätter han som sportchef tills en fast är där och det arbetet intensifieras efter helgerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
AIP
Främst är det respektlöst mot Kalmar. Hela grejen skriker, hade Göteborg erbjudit mer i lön så hade jag aldrig ens tittat åt ert håll.
Exakt så. Det är ju inte så att han sagt ett gott ord om Kalmar utan bara dissat oss sedan han blev klar för Kalmar. Visst kan spelare välja bort föreningar för pengarna men säg då iaf klyschor om hur fin den klubb du blivit klar för är istället för att såga alla andra klubbar som jagade dig.