Citat:
Ursprungligen postat av
kennethakare
Vilka klubbar utanför Sverige kan det finnas intresse ifrån? När han ändå var i bra form lämnade han för arabien. Som han sen lämna för Hamburg. När han väl lämnar Hamburg så är det en mittenklubb i Schweiz liga som han går till. Jag är tveksam till att det finns klubbar som står i kö för hans signatur. Vad kan det bero på? Hans kombattant då det begav sig Emil Forsberg tjänar 37 miljoner kr eller mer / månad och spelar i bundesliga.
Värvas han så är det ett litet statement från AIKs sida ''kolla vi kan också''.
Grejen är ju att vi är inne i februari och de flesta fönstrena har ju stängt nu, och även om det teoretiskt sett går att värva free agents när som helst så har jag svårt att se att en tillräckligt intressant klubb är villig att signa Bahoui utanför ett fönster, så att säga.
Anledningen till att han inte lyckats ute i Europa är kort och gott för att han aldrig fått en gedigen chans. Minns fortfarande när han väl fick chansen i Hamburg mot Bayern München. Hade ett ribbskott samt var deras bästa spelare i matchen men tränaren sparkades efter matchen och den nya tog in en ny ytter för hundramiljoners-belopp.
Nabil har varit ordinarie i Grasshoppers under hösten/vintern men jag tror att scenariot är detsamma som med Källström inför 2018. Det är en klubb på nedgång och med ekonomiska bekymmer och bryter man kontraktet med en spelare betyder det oftast att en annan klubb är mer intressant för spelaren och då det svenska fönstret fortfarande är öppet krävs det ingen rymdforskning för att förstå att det är AIK som det handlar om.
Du nämner Forsberg och pengar men du är väl medveten om att Nabil troligtvis tjänade mer än vad Forsberg tjänar idag när han var i Saudi? Dessutom var det en helt annan marknad för Forsberg att ta del av då han kom direkt från en Champions League-höst med Malmö och det Leipzig som Forsberg kom till 2014/15 låg i Bundesliga 2. Dessutom har han varit väldigt skadedrabbad de senaste säsongerna och i år har han väl knappt spelat någonting? Lägg därtill att han var närmast osynlig i VM i somras. Tycker faktiskt att han är en väldigt överskattad fotbollsspelare men självklart är han mycket bättre än Bahoui är idag.