Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-12-22, 22:42
  #157
Medlem
udons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av surlai
Ja och det får man tycka. Jag ifrågasätter män som försöker dominera över kvinnor och bestämma vad de ska göra eller inte göra samt ta saker för givet, som att vara fruga/morsa per automatik innebär att axla rollen som hemmafru. Det är inte en roll för alla kvinnor och inte heller alla män vill stå för hela försörjningen av ett hushåll.

well, min ringa erfarenhet säger knappast att det är män som styr i hushållen .
Citera
2018-12-22, 23:57
  #158
Medlem
AnonymousUser1312s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bad.Ass.Bitch
Det finns ingen omvänd sexism eller rasism. Det beror på att det är vita MÄN som sitter på makten och rent strukturellt så har män makten oavsett etnicitet och samhällsklass.

Nej precis, omvänd rasism och sexism finns inte. Det är lika kränkande även om det riktas mot vita/svarta, män/kvinnor. Bra skrivet!
Citera
2018-12-28, 17:54
  #159
Medlem
Bullfettas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PTSD-av-AF
Kvinnor är mer socialt lagda och därför lömskare, döljer bra. Men tro mig de flesta tjejer jag haft har varit snuskgladare än mig. Kvinnor kan må du veta.


Ja, vi kvinnor som är mellan 16 och 35 års ålder pratar ju också mera om sex, än vad karlarna gör. Ex.vis kan jag och en väninna sitta och prata om våra pojkvänners kukar på ett café, utan att någon bryr sig vid dom andra borden.

Om vi är ett helt tjejgäng som är ute på någon krog, så kan vi obehindrat klämma karlar på kuken och prata om hur bra vi tror någon av de synliga karlarna knullar. Vi kvinnor har helt enkelt högre sociala rättigheter än vad karlarna har.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback