Citat:
Ursprungligen postat av
Methos
Folk är så invandrarkåta på det här forumet så de läser inte in att det finns ett spädbarn med i bilden, som nu sitter, ligger eller till och med står på bussätet helt ensam. Enligt lagens formulering är detta solklart att föraren har gjort sig skyldig till egenmäktighet med barn.
Citat:
Den som obehörigen skiljer ett barn under femton år från någon som har vårdnaden om barnet döms för egenmäktighet med barn till böter eller fängelse i högst ett år, om gärningen inte utgör brott mot frihet.
Nu är du ju ett ökänt troll, så jag borde väl låta dina billiga provokationer stå, för här är de verkligen genomkorkade. Men då någon ändå tycks luras av dina alternativa fakta, så kan jag inte låta bli att förklara för dig och andra.
Brottet
egenmäktighet med barn kan bara komma i fråga om den som skiljer barnet från dess vårdnadshavare också själv har vårdnad om barnet (eller liknande). Typfallet är förstås när två frånskilda föräldrar har delad vårdnad och den ena nekar den andra tillgång till barnet.
Busschauffören hade inte vårdnad om barnet eller ens någon annan relation, som t.ex. släktskap, och brottsrubriceringen kan därför inte komma i fråga.
Det som skulle ha kunnat bli fallet här vore
kidnappning av barnet, men för det krävs – som nog inte säkert du, men andra förstår – lite mer än det här händelseförloppet och en betydligt längre tidsrymd då barnet (under 15) hålls avskilt från sin vårdnadshavare.
Nog för att du normalt producerar mängder av idiotier, men det här var faktiskt något i hästväg även för att vara du.