Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-12-05, 19:42
  #121
Medlem
flaskborstes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Condottieri
Vi får väl se, det lär inte hända av sig själv. Ett stort hinder är förstås mäns svaghet.

Håller med där man blir lite mörkrädd över dagens "män"..
Gjorde själv värnplikten och FN tjänst i Bosnien och Serbien då det begav sig och man undrar ibland om dagens män ens orkar bära ett vapen utan att dö efter 20 meter..
Citera
2018-12-05, 20:09
  #122
Medlem
SektenAnderssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arnold2k5
Skön härskarteknik...självklart visade sig ditt sanna jag rätt fort. Du är inget annat än en sexistisk idiot och kvinnohatare.
Varför låtsas du ens värna kvinnors trygghet när all kvinnor ändå är ”idioter”?

Jag är man, med största sannolikhet med högre utbildning och större bildningen än vad du själv kan visa upp.

Vad kvinnor ska göra ute utan män? Ja du, leva sina liv kanske? Umgås med andra, gå på konserter, museum, dansa, supa, idrotta osv. Dvs leva normala jävla liv. Självklart ska vi inte förbjuda män att vistas ute men så som du argumenterar ska kvinnor behöva begränsa sina liv.
Då borde den omvända tanken inte vara så hemsk?

Vi diskuterar för övrigt om kvinnor saknar konsekvenstänk för att dom går ”slampigt” klädda på stan.
Tror du att kvinnor blir våldtagna i hemmet för att dom klätt sig för sexigt?

Du blandar äpplen med päron.

Det spelar ingen roll vad man har för utbildning om man lever i lögn, läste om amerikanska aktiemän som undvek kvinnor till det yttersta nu pga meeto eller vad det heter. Det är inte meningen egentligen att livsförhållande skall vara som de är, meningen är att en man skall leva tillsammans med sin kvinna i kärlek, men samtidigt vara ”huvudet” för familjen.

Problemet är att pridevurmande frihetskämpande, ofta karriärsinriktade män som står på feministernas sida leder åt helvete.

Här behövs rena, familjära och starka band med ömsesidig respekt och lydnad från kvinnans sida, och från mannens sida ömhet, respekt och kärlek. Man måste helt enkelt acceptera att kvinnan är den ofta, fysiskt svagare, så fort hon får storhetsvansinne glömmer hon bort sig själv, eftersom hon är skapad till mannens hjälp.
Citera
2018-12-05, 20:40
  #123
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flaskborste
Friheten vann mot kristendomens dumheter och förhoppningsvis så vinner "de goda" även mot det Islamistiska välde som väller in i europa.. Spanjorerna fick ju sparka ut muslimerna senast de fick fotfäste i Europa.. Nu verkar Muslimerna ha en ny strategi.. Att infiltrera och erövra inifrån med hjälp av Soros kapital..
Islamisterna väller in i Europa just eftersom "friheten vann mot kristendomens dumheter". Ingen chans att ett starkt troende kristet Europa hade gått med på att importera miljontals fanatiska muslimer, eller muslimer överhuvudtaget. Amerikaner är ju ganska sekulära och ateistiska i deras livsstil (trots "bibelbältet", "in God we trust" snack osv), och än idag i USA vill vita amerikaner inte ha muslimsk invandring. Islamister är dessutom immuna mot liberalism. Liberalism leder för övrigt inte till styrka på nationell nivå. Klart det ska finnas en viss personlig/individuell frihet, men ta bara som exempel, nativitet och liberalism; där kvinnor har friheten att bli career-girls istället för hemmafruar (alltså i Västvärlden), så leder det till att varje kvinna föder typ max 2 barn (om de överhuvudtaget bildar familj), ofta med skilsmässor och ibland utan en närvarande pappa/fadersgestalt (insemineringar och liknande sjuk feministisk skit som exkluderar män), medan i tredje världen så föder varje kvinna minst 10 barn. Kombinera det här med gränslös liberalism där varje tredje världen untermenschen får kolonisera Västvärlden och de europeiska kvinnorna får vara hur liberala de vill i klädstil och val av partner, så har du en situation där svaghet råder, alltså där européer knappt klarar av att föda barn och blir demografiskt utkonkurrerade av efterblivna muslimer/negrer som föder hur många ungar som helst och till och med ynglar av sig med europeiska kvinnor. Det är ett missförstånd att liberalism skulle vara styrka.

Du verkar inte heller förstå att när man avskaffade Gud i västvärlden, så handlade det inte riktigt om att bli av med "kristendomens dumheter", utan snarare var själva målet att avskaffa fosterland och familjen också. Nu gjorde man detta dock i den moderna världen, där det finns mycket information, vetenskap och teknologi i Västvärlden, men hade man gjort detta under medeltiden så hade det då avkristnade Europa inte haft en chans mot muslimerna, och du kan glömma erövringar i Amerika, Australien osv. Europa hade inte haft en demografi kapabel till sådana bedrifter, och muslimer hade kört över européer på direkten.
__________________
Senast redigerad av EliasAlucard 2018-12-05 kl. 20:43.
Citera
2018-12-05, 20:48
  #124
Medlem
Buffymyloves avatar
För att kvinnor inte vill låta rädslan begränsa livet. För att det finns ett otal situationer man isåfall måste ha i huvudet, samtidigt klagar nån snubbe kränkt att man bytt trottoar när de går bakom en när det är mörkt.
I länder där kvinnor är täckta från topp till tå sker ju likförbannat våldtäkter

Det var inte länge sedan det var lagligt att våldta frugan. Synen på skuld och skam fötvinner inte så lätt även i sekulariserade länder

Min pojkvän är nog mer orolig än mig. Han har köpt mig en försvarsspray

Tillägg: att kvinnor använder hörlurar hat helt enkelt att göra med, förutom att hon vill lyssna på musik, också har att göra med att repellera snubbar på tex gymet som
Ska komma med ”råd”, eller snubbar som inleder ovälkomna samtal i lokaltrafiken
__________________
Senast redigerad av Buffymylove 2018-12-05 kl. 20:51.
Citera
2018-12-05, 21:38
  #125
Medlem
Fanndiss avatar
En fråga: ni som anser att många kvinnor är för utmanande klädda, vart sätter ni gränsen för vad som är acceptabelt i olika sammanhang?
T.ex. en 25-årig tjej som går en kvällspromenad ensam genom byn en julikväll i skymningen och det är 22 grader varmt. Är det okej med byxor/kjol som slutar vid knäskålarna och ärmlös eller kortärmad blus?
Är tajta kläder okej eller bör hon ha lösa kläder så att inte kroppsformen syns? Är det okej med urringning eller skall det vara knäppt upp till halsen? Går sandaler bra eller bör det vara riktiga skor?
Citera
2018-12-05, 22:30
  #126
Medlem
arnold2k5s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SektenAndersson
Det spelar ingen roll vad man har för utbildning om man lever i lögn, läste om amerikanska aktiemän som undvek kvinnor till det yttersta nu pga meeto eller vad det heter. Det är inte meningen egentligen att livsförhållande skall vara som de är, meningen är att en man skall leva tillsammans med sin kvinna i kärlek, men samtidigt vara ”huvudet” för familjen.

Problemet är att pridevurmande frihetskämpande, ofta karriärsinriktade män som står på feministernas sida leder åt helvete.

Här behövs rena, familjära och starka band med ömsesidig respekt och lydnad från kvinnans sida, och från mannens sida ömhet, respekt och kärlek. Man måste helt enkelt acceptera att kvinnan är den ofta, fysiskt svagare, så fort hon får storhetsvansinne glömmer hon bort sig själv, eftersom hon är skapad till mannens hjälp.

Lydnad? Hur får man till en respektfull relation med någon som förväntas lyda mig?
Är du islamist?
Citera
2018-12-05, 22:47
  #127
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fanndis
En fråga: ni som anser att många kvinnor är för utmanande klädda, vart sätter ni gränsen för vad som är acceptabelt i olika sammanhang?
T.ex. en 25-årig tjej som går en kvällspromenad ensam genom byn en julikväll i skymningen och det är 22 grader varmt. Är det okej med byxor/kjol som slutar vid knäskålarna och ärmlös eller kortärmad blus?
Är tajta kläder okej eller bör hon ha lösa kläder så att inte kroppsformen syns? Är det okej med urringning eller skall det vara knäppt upp till halsen? Går sandaler bra eller bör det vara riktiga skor?
Jag tror inte att du förstår...

För oss normala män är kvinnor inte för utmanande klädda. Det är liksom bara trevligt att se attraktiva kvinnor med fina tuttar i bikini osv. Däremot är det faktiskt som så, att vi nuförtiden har en allt högre andel av män med höga testosteronnivåer, från efterblivna skitkulturer, och dessa "män" har lägre IQ, är ökända för att vara våldsamma och är extremt sexuellt frustrerade, och som lök på laxen har de väldigt lite respekt för människoliv. En viktig orsak till att de ägnar sig åt muslimsk terrorism beror just på sexuell frustration. De sitter och drömmer om 72 oskulder i paradiset, och blir så besatta av den här tanken att de går och spränger sig själva och andra. Även de muslimer som inte spränger folk till döds är också sexuellt frustrerade, eftersom de överlag inte får mycket fitta, och därför blir det våldtäkt när de inte pallar med all sexualisering i västerländska samhällen.

I alla fall, att gå runt halvnaken framför sådana män, är som att be om att bli våldtagen. Det är ungefär som att gå in i samma bur som en vild, hungrig tiger eller lejon. Men även om svenska tjejer vill ingå i relation med muslimer/negrer, alltså där det finns samtycke, så är det en dålig idé och slutar ofta upp i våldtäkt, misshandel och mord. Ett bra exempel på detta var ju när Patrick Opiyo nyligen mördade hans finska flickvän, bara så där:

(FB) Vällingby, Sthlm: Ung kvinna mördad - man anmälde sig själv, 2018-02-08

^^ Sådana fall är betydligt, långt mycket vanligare om mannen är muslim eller neger. Men vita feminister använder sådana mordfall och våldtäkter, som ett bekvämt svepskäl för att hata vita män. Trots att det är mycket ovanligare rent statistiskt att vita män våldtar och mördar vita kvinnor (eller kvinnor överhuvudtaget). Precis som du gör när du på ett intellektuellt oärligt sätt kommer med en frågeställning formulerad som om det är oss kvinnor provocerar, när de går runt med utmanande kläder. Vi har inga problem med kvinnor i bikini, tight, kort kjol osv. Däremot om jag hade haft en dotter eller annan kvinnlig släkting som gick runt halvnaken och full mitt i natten (jag har faktiskt sett svenska kvinnor gå runt så på stan; det är inte en vanlig syn, men det har hänt att man ser sådant ibland), då hade jag blivit mycket orolig och tagit ett seriöst snack med individen ifråga. Försök förstå, attraktiva, vita kvinnor kan inte gå runt halvnakna mitt i Liberia eller Saudiarabien, utan konsekvenser. De våldtar deras egna kvinnor varje dag där nere och stenar deras egna kvinnor till döds över skitsaker, och de är ännu kåtare på vita kvinnor liksom.

Det är rent ut sagt ansvarslöst och kvinnofientligt i liberalismens namn att godkänna att ens döttrar har förhållanden med muslimer/negrer. Man utsätter ens eget kött och blod för livsfara, i tron om att "frihet" är det enda som är heligt.
__________________
Senast redigerad av EliasAlucard 2018-12-05 kl. 22:49.
Citera
2018-12-05, 23:22
  #128
Medlem
Fanndiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Jag tror inte att du förstår...

För oss normala män är kvinnor inte för utmanande klädda. Det är liksom bara trevligt att se attraktiva kvinnor med fina tuttar i bikini osv. Däremot är det faktiskt som så, att vi nuförtiden har en allt högre andel av män med höga testosteronnivåer, från efterblivna skitkulturer, och dessa "män" har lägre IQ, är ökända för att vara våldsamma och är extremt sexuellt frustrerade, och som lök på laxen har de väldigt lite respekt för människoliv. En viktig orsak till att de ägnar sig åt muslimsk terrorism beror just på sexuell frustration. De sitter och drömmer om 72 oskulder i paradiset, och blir så besatta av den här tanken att de går och spränger sig själva och andra. Även de muslimer som inte spränger folk till döds är också sexuellt frustrerade, eftersom de överlag inte får mycket fitta, och därför blir det våldtäkt när de inte pallar med all sexualisering i västerländska samhällen.

I alla fall, att gå runt halvnaken framför sådana män, är som att be om att bli våldtagen. Det är ungefär som att gå in i samma bur som en vild, hungrig tiger eller lejon. Men även om svenska tjejer vill ingå i relation med muslimer/negrer, alltså där det finns samtycke, så är det en dålig idé och slutar ofta upp i våldtäkt, misshandel och mord. Ett bra exempel på detta var ju när Patrick Opiyo nyligen mördade hans finska flickvän, bara så där:

(FB) Vällingby, Sthlm: Ung kvinna mördad - man anmälde sig själv, 2018-02-08

^^ Sådana fall är betydligt, långt mycket vanligare om mannen är muslim eller neger. Men vita feminister använder sådana mordfall och våldtäkter, som ett bekvämt svepskäl för att hata vita män. Trots att det är mycket ovanligare rent statistiskt att vita män våldtar och mördar vita kvinnor (eller kvinnor överhuvudtaget). Precis som du gör när du på ett intellektuellt oärligt sätt kommer med en frågeställning formulerad som om det är oss kvinnor provocerar, när de går runt med utmanande kläder. Vi har inga problem med kvinnor i bikini, tight, kort kjol osv. Däremot om jag hade haft en dotter eller annan kvinnlig släkting som gick runt halvnaken och full mitt i natten (jag har faktiskt sett svenska kvinnor gå runt så på stan; det är inte en vanlig syn, men det har hänt att man ser sådant ibland), då hade jag blivit mycket orolig och tagit ett seriöst snack med individen ifråga. Försök förstå, attraktiva, vita kvinnor kan inte gå runt halvnakna mitt i Liberia eller Saudiarabien, utan konsekvenser. De våldtar deras egna kvinnor varje dag där nere och stenar deras egna kvinnor till döds över skitsaker, och de är ännu kåtare på vita kvinnor liksom.

Det är rent ut sagt ansvarslöst och kvinnofientligt i liberalismens namn att godkänna att ens döttrar har förhållanden med muslimer/negrer. Man utsätter ens eget kött och blod för livsfara, i tron om att "frihet" är det enda som är heligt.
Det blev ett litet missförstånd. Jag syftade främst på folk som tycker att man får skylla sig själv om man är för lättklädd och råkar ut för något. Att jag ville veta var de som tycker så anser att gränsen går.

Sen vet nog alla att det finns en "obekväm sanning" som har med kulturkrockar att göra.
Jag har själv rötter i ett annat nordeuropeiskt land, som bl.a. är känt just för sin strikta migrationspolitik (jag har hört landet framhävas som ett föredöme av invandringskritiker) och där finns inte den här debatten i samma utsträckning.

Jag brukar säga att jag respekterar människor från andra kulturer så länge de respekterar mig och mina västerländska levnadsvanor. Men om de inte respekterar mig så behöver jag inte respektera dem heller.
__________________
Senast redigerad av Fanndis 2018-12-05 kl. 23:25.
Citera
2018-12-06, 07:14
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av undercover-racist
När kvinnor uppmanas att bära utmanande klädsel utomhus så är syftet från lobbyisterna att distrahera andra män. Kvinnor som går på denna lögn inser inte att de utnyttjas utan de njuter blint av uppmärksamheten. Förr eller senare kommer följeslagarna av denna lögn inse sitt misstag.
man kan ju hoppas fler börjar inse att kvinnor kontrollerar män genom att sexa upp sig och hora till sig fördelar genom att vara flörtigt trevliga och tjenis med männen. Även mot totala främlingar.
Man undrar hur de skulle klara vardagen om allt detta togs ifrån dem och de tvingades visa sina rätta färger utan horkläderna och alla lösgrejer och smink de tar på sig på morgonen? När de tvingades sluta med charadern och fick bete sig i enlighet med naturen och verkligheten. Då kanske lite ödmjukhet skulle falla på plats?
Citera
2018-12-06, 07:17
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av deadset
Du kanske lider av dryg fittskalle syndrome?
Aldrig hört talas om en sån. Berätta, vad är det?
Citera
2018-12-06, 09:13
  #131
Medlem
Condottieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det är rent ut sagt ansvarslöst och kvinnofientligt i liberalismens namn att godkänna att ens döttrar har förhållanden med muslimer/negrer.
Fast vad har svenska, kastrerade män för val? Vad ska de egentligen säga till sina upproriska, maktgalna döttrar? De har krossats och tvingats till underkastelse, förmåtts lyda sin herres diktat. Enklare att lyda en överlägsen fiende än att göra uppror. If you can't beat 'em, join 'em, liksom.
Citat:
Man utsätter ens eget kött och blod för livsfara, i tron om att "frihet" är det enda som är heligt.
Svenskar måste helt enkelt lära sig the hard way.
Citat:
Ursprungligen postat av Buffymylove
För att kvinnor inte vill låta rädslan begränsa livet.
Gulligt. Men ni kommer få ta konsekvenserna, var så säker.
__________________
Senast redigerad av Condottieri 2018-12-06 kl. 09:16.
Citera
2018-12-06, 15:52
  #132
Avstängd
Paris24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fanndis
En fråga: ni som anser att många kvinnor är för utmanande klädda, vart sätter ni gränsen för vad som är acceptabelt i olika sammanhang?
T.ex. en 25-årig tjej som går en kvällspromenad ensam genom byn en julikväll i skymningen och det är 22 grader varmt. Är det okej med byxor/kjol som slutar vid knäskålarna och ärmlös eller kortärmad blus?
Är tajta kläder okej eller bör hon ha lösa kläder så att inte kroppsformen syns? Är det okej med urringning eller skall det vara knäppt upp till halsen? Går sandaler bra eller bör det vara riktiga skor?
Din frågar visar att du inte förstått tråden (eller inte vill förstå).

Hur många kvinnor tror du våldtas på en kvällspromenad genom byn? Händer det 1 gång på en miljard promenader? Man kan gå klädd hur som helst genom en by på sommaren, både som kvinna och man.

Hur många super-lätt-klädda kvinnor i fyllan på krogen eller dansställen tror du våldtas? Händer det 1 gång på 10 miljoner? 100 gånger större sannolikhet? Då tar man en större risk, men den är inte mycket större än att man blir ihjälkörd i taxin hem.

Frågan om "klädd" hänger istället ihop med personligheten, vilka signaler man skickar ut, hur man beter sig (dricker sprit). En lättklädd tjej som spelar frigid kommer aldrig att bli våldtagen. Men är man lättklädd, spelar lättåtkomlig, dricker sprit, umgås med fel män, så tar man en större risk (dock extremt liten) att bli utsatt för något man inte vill. Och då kan kläderna visst vara en utlösande (...) faktor.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback