Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-01-23, 01:38
  #721
Medlem
E-Mac.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av orrecrist
... nya regeringen skulle lika gärna kunna vara en kringresande cirkus.

Det stämmer, komedin "Monty Pythons flygande cirkus" får en ny innebörd i och med den regering vi har, vilket skämt va..haha? De mest inkompetenta idioterna får styra landet Sverige. I många andra yrken så som elektriker och läkare så är det nolltolerans som gäller på antalet fel gjorda, men ""småsaker"" som att styra landet Sverige, ja då kan man anlita de mest bejublade idioter som finns, som har licens att göra fel och dessutom aldrig åtalas för det. Roligt? Nej, speciellt inte nu när man förstår vad som kommer att hända Sverige när vi kan lägga till ännu ett nytt mörkt kapitel i och med anhöriginvandringen [MENA-invasionen].

Så nu har vi en kulturminister, Amanda Lind, som säger att ”Kaplan är en del av vår historia”. Ja, ni förstår ju själv hur illa det är för Sverige, alltså, riktigt illa.
Citera
2019-02-06, 15:32
  #722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grus-Olle
Annie Lööf har förstört Sverige och dödat svensk politik. Det finns ingen enskild politiker som har åstadkommit så stor skada som hon har gjort. Först DÖ, sedan vägrade hon vara med och fälla regeringen, sen gymnasielagen, därefter den långdragna regeringsprocessen där hon först röstade nej till Löfvén och så nu JB (januariblåsningen). Hade det inte varit pga henne så hade vi blivit av med svetsarn för längesen.
Den rödgröna regeringen kan man mestadels skylla på inkompetens. Men AL har mer eller mindre medvetet låtit detta fortgå.

Jo, precis, hon använt sin position till att skapa mer tok och kaos än vad hennes mandat medger,
Hon kommer att upptäcka att hon snart blir akterseglad rätt som det är...

Citat:
Ursprungligen postat av E-Mac.
Det stämmer, komedin "Monty Pythons flygande cirkus" får en ny innebörd i och med den regering vi har, vilket skämt va..haha?

Haha - Monthy Pythons ja -- Se tex Ship of Fools:
Den tyske politikern Franz Josef Strauss lär ha sagt om Die Grüne, De Gröna, och deras Narrenschiff Utopia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ship_of_Fools_(satire)
Narrenschiff är alltså det tyska ordet för "Dårarnas skepp"
https://en.wikipedia.org/wiki/Ship_of_fools

Citat:
Citat:
Imagine then a fleet or a ship in which there is a captain who is taller and stronger than any of the crew, but he is a little deaf and has a similar infirmity in sight, and his knowledge of navigation is not much better. The sailors are quarreling with one another about the steering––every one is of the opinion that he has a right to steer, though he has never learned the art of navigation and cannot tell who taught him or when he learned, and will further assert that it cannot be taught, and they are ready to cut in pieces any one who says the contrary. They throng about the captain, begging and praying him to commit the helm to them; and if at any time they do not prevail, but others are preferred to them, they kill the others or throw them overboard, and having first chained up the noble captain's senses with drink or some narcotic drug, they mutiny and take possession of the ship and make free with the stores; thus, eating and drinking, they proceed on their voyage in such a manner as might be expected of them.

Övers: "Föreställ er en flotta eller ett skepp där det finns en kapten som är längre och starkare än någon ur besättningen, men han är lite döv och har ett mindre synfel, och hans kunskap i navigation är inte mycket bättre. Sjömännen grälar med varandra om skeppets styrning -- varje sjöman är övertygad att han är den rätte att styra skeppet, fastän han aldrig har lärt sig konsten att navigera och kan inte berätta vem som lärt honom eller när, och kommer att fortsätta att hävda att det kan inte läras ut, och att de är redo att hugga alla i småbitar som säger motsatsen. De är inställsamma emot Kaptenen, tigger och ber om att få föra befälet; och ifall de inte får förmånen, och andra blir befordrade, de mördar de andra eller kastar dem överbord, fast först har de korrumperat den ädle Kaptenens omdöme med alkohol eller någon narkotisk drog, så gör de myteri och tar befälet över fartyget och kastar sig över förråden; och äter och dricker, så fortsätter de sin resa på samma sätt som förväntats av dem"

Så på det sättet så liknar Ship of Fools - 7K/Löfvén/Lööf sätt att styra Skutan Sverige ?
Förbannade slödder alltså !
Fattas bara att de också skulle ha varsitt träben, ögonlapp och en papegoja på axeln som tjatar om Alla Likas Värde stup i kvarten... Den som har den papegoja som skriker högst vinner, typ...

--- Liksom Regalskeppet Vasa, Så gick Flyktingskutan Sverige (AKA Den Humanitära Stormakten) , på grund, Värdegrundet hette det visst..
--- Arslet Röfvén, Fittan Fridolin, Kuken Kristersson o PK/7K-PK-MSM, sjuka av skörbjugg, malaria, pest, vägglöss, flatlöss, klimatångesten, tyfus och kolera styrde flyktingskutan rakt åt helvete ?
--- Sjöstedt, Schyman och Sahlin kunde inte ösa båten fort nog för dels så satt Dan Eliasson och stortjöt medans han satt och pimplade riktigt sur vinäger, i sin naiva tro att det var skitfin 12-årig whisky han hade köpt svindyrt av en kompetent korpulent kompetens-langare, AKA zigenare, ute vid Slussen. Dan Eliasson hackade tänder och hackade lök, darrade på underläppen, och tänkte på stackars "flyktingar", Tårarna sprutade som en fontän och bildade otaliga regnbågar på himlen, De öste ju med ett lika ruttet durkslag upp alla tårar och inläckande vatten, samma durkslag som de brukar använda för att sila mygg och svälja kameler med

Dvs samma durkslag och PK-Filter som Morgan silar snacket med så att lögnerna snyggas till
Dvs också samma durkslag som Annika Strandhäll brukar balansera budgeten med, hur mycket hon än öser och öser så blir det ju just ingen större skillnad...

Och Mulliga Mansgrisen Morgan som råkat vänt kikaren bakochfram och förminskade grundet så till den milda grad att hen inte såg det ens när de satt hårt fast på det,

Och med sextanten Annie Lööf vid rodret som tullat i taxfreebutiken ombord, full som en skelögd alika och sprängfull av självgodhet tillika och visste inte ens vad styrbord och babord är för något, och spanade efter regnbågar hela tiden, och dessutom utan kompass och sjökort så gick det ju som det gick, utgången var given...
- Äntligen hittade hon till den regnbåge som glänste allra bäst av alla
- Mångkulturen hette den visst, och till dess slut, bara för att upptäcka att nu satt hon fast på grundet

Fiaskot var ett faktum - Den Humanitära Stormakten Sverige gick på grund, Värdegrundet hette det visst...

Helvete vad det måste ösas nu i den läckande skutan
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle 2019-02-06 kl. 16:28.
Citera
2019-02-12, 09:43
  #723
Medlem
En läkare ställer mycket relevanta frågor till Annie Lööf idag i Expressen (tidningen tycks ha bestämt sig för att kritik mot flyktingpolitiken skall bli ett ledande tema i spalterna fortsättningsvis, nu först) gällande anhöriginvandring och "särskilt ömmande fall".

Dessa båda kategorier bli extra belastning på en redan sviktande sjukvård. Läkaren efterfrågar konsekvenstänk och politikers ansvar för skattepengar. Han argumentera på ett mycket övertygande vis.
Han skriver att politiker beslutar och lämnar sedan hela ansvaret till läkare och lärare (afghanamnestin) att avgöra vilka som skall få stanna och vilka inte.

"Särskilt ömmande" fall omfattar ett vitt spektrum av asylsökande vars fysiska/psykiska diagnos anlända till Sverige skall bedömas av läkare här vilket kan skapa samvetsbörda hos kåren medan politikerna ledigt efter sina beslut kan avhända sig problemen.

Läkaren lär inte få några svar från Lööf, Löfven och Lövin.
Citera
2019-02-13, 09:24
  #724
Medlem
NER.MED.CENTERNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
En läkare ställer mycket relevanta frågor till Annie Lööf idag i Expressen (tidningen tycks ha bestämt sig för att kritik mot flyktingpolitiken skall bli ett ledande tema i spalterna fortsättningsvis, nu först) gällande anhöriginvandring och "särskilt ömmande fall".

Dessa båda kategorier bli extra belastning på en redan sviktande sjukvård. Läkaren efterfrågar konsekvenstänk och politikers ansvar för skattepengar. Han argumentera på ett mycket övertygande vis.
Han skriver att politiker beslutar och lämnar sedan hela ansvaret till läkare och lärare (afghanamnestin) att avgöra vilka som skall få stanna och vilka inte.

"Särskilt ömmande" fall omfattar ett vitt spektrum av asylsökande vars fysiska/psykiska diagnos anlända till Sverige skall bedömas av läkare här vilket kan skapa samvetsbörda hos kåren medan politikerna ledigt efter sina beslut kan avhända sig problemen.

Läkaren lär inte få några svar från Lööf, Löfven och Lövin.


https://web.archive.org/web/20190212...ationspolitik/

Citat:
Snart kommer läkarna att utsättas för påtryckningar om vem som ska bedömas som tillräckligt sjuk eller ensam för att få stanna i Sverige. Samtidigt räcker inte sjukvården till för de människor som redan finns i landet.
Om Centerpartiet får som de vill står vi inför enorma problem, skriver överläkare Stefan Krakowski.


Senaste gången partit skrev om invandringspolitik i Expressen var i januari, skrivet av dess migrationspolitiska talesperson Johanna Jönsson som anser att SD "sprider myter" (gäsp) eftersom hon menar att förändringen bara ger en marginellt större invandring.

https://web.archive.org/web/20190117...ginvandringen/
Citera
2019-02-13, 20:44
  #725
Medlem
Centerns Anders W Jonsson går i svaromål mot läkare Krakowski idag i Expressen. Jonsson tar heder och ära av läkaren som ovetandes i allt denne skriver i sin debattartikel. Det är Migrationsverket som fattar det avgörande beslutet om flyktingen får stanna eller inte och inte läkaren, skriver bl a centerpartisten. Läkarens diagnos skulle sakna all betydelse då och varför då alls koppla in läkare i bedömningen kan man fråga.

Men värre ändå är Jonssons stycke om hur inhumant stoppet av flyktingvågen 2015 var och att Centern nu bara vill återgå till det normala tillståndet igen som rådde före 2015.

Nästan lika illa är hans svammel i slutet av svaromålet där han ger Krakowski viss rätt i att sjukvården har sina problem, och som medel för att möta dessa radar Jonsson upp välkända floskler. Men inte ett ord hur det skall gå till och vad pengarna skal tas ifrån och orsaken till köerna, för att bara nämna ett problem.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2019-02-13 kl. 20:49.
Citera
2019-02-13, 22:40
  #726
Medlem
Ja fjamåt Annie är som vanligt ute och tassar på minerad mark. Psykvården är en sjukvårdens mest
underbemmannade områden . Finns otaliga reportage hur illa det är ställt.
Hon vill ösa in vatten i en skuta som redan läcker och har slagsida.
Samtidigt ser hon till att försämra samhällskontraktet dvs alltfler upplever att de i får allt mindre
för sina skattepengar. Det är troligen det största problemet på sikt.
Citera
2019-02-15, 16:05
  #727
Medlem
ulvvfs avatar
Förstår inte hur någon kan rösta på C. Även du nu av någon anledning blundar för kostnaderna för invandringen, eller tycker ifrån dit slott att det är värt priset (då det inte är du som betalar priset). Så har man fortfarande en massa annat skit som kommer med C. Du har ett parti som påstår sig stå för godhet, som med näbbar och klor slåss för att försämra vilkoren för svenska arbetare. Till viss del tror jag det beror på okunskap. Jag har pratat med C-väljare som är helt omedvetena om att C vill få bort turordningsreglerna exempelvis, men det kan knappast gälla alla. Men det finns inget att gilla hos C.
Citera
2019-02-16, 01:01
  #728
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
Centerns Anders W Jonsson går i svaromål mot läkare Krakowski idag i Expressen. Jonsson tar heder och ära av läkaren som ovetandes i allt denne skriver i sin debattartikel. Det är Migrationsverket som fattar det avgörande beslutet om flyktingen får stanna eller inte och inte läkaren, skriver bl a centerpartisten. Läkarens diagnos skulle sakna all betydelse då och varför då alls koppla in läkare i bedömningen kan man fråga.

Men värre ändå är Jonssons stycke om hur inhumant stoppet av flyktingvågen 2015 var och att Centern nu bara vill återgå till det normala tillståndet igen som rådde före 2015.

Nästan lika illa är hans svammel i slutet av svaromålet där han ger Krakowski viss rätt i att sjukvården har sina problem, och som medel för att möta dessa radar Jonsson upp välkända floskler. Men inte ett ord hur det skall gå till och vad pengarna skal tas ifrån och orsaken till köerna, för att bara nämna ett problem.

Centerns Anders W Jonsson har väl smittats av sk Arnstadiansk Logik™ att bara man stoppar in tillräckligt många "nyord", floskler, rasism, fascism och nazism i snacket så tror de att folk går på det.
Vi kan tänka oss följande dialog:
- Läkaren Krakowski tittar på en hink med vatten, och säger: - Jag är säker på att den rymmer 10 liter
- Anders W Jonsson säger: - Nej jag är säker på att den rymmer 100 liter, och stämmer inte det så är jag säker på att den rymmer minst 200 liter. Och alla som säger emot mig är rasister, typ ?

Det är ungefär sådan logik som dagens politiker besitter

Citat:
Ursprungligen postat av lars-olle
Ja fjamåt Annie är som vanligt ute och tassar på minerad mark. Psykvården är en sjukvårdens mest
underbemmannade områden . Finns otaliga reportage hur illa det är ställt.
Hon vill ösa in vatten i en skuta som redan läcker och har slagsida.
Samtidigt ser hon till att försämra samhällskontraktet dvs alltfler upplever att de i får allt mindre
för sina skattepengar. Det är troligen det största problemet på sikt.

Ja Fjamåt Annie kan ju passa själv på Psykvården kan man ju tro, eller på Södertörns egen stormavdelning för godhetsknarkarmissbrukare
Citat:
Ursprungligen postat av ulvvf
Förstår inte hur någon kan rösta på C. Även du nu av någon anledning blundar för kostnaderna för invandringen, eller tycker ifrån dit slott att det är värt priset (då det inte är du som betalar priset). Så har man fortfarande en massa annat skit som kommer med C. Du har ett parti som påstår sig stå för godhet, som med näbbar och klor slåss för att försämra vilkoren för svenska arbetare. Till viss del tror jag det beror på okunskap. Jag har pratat med C-väljare som är helt omedvetena om att C vill få bort turordningsreglerna exempelvis, men det kan knappast gälla alla. Men det finns inget att gilla hos C.

Hmm, Fjamsetramsan Annie Fjamåt Lööf kommer när hon har gjort Sverige till ett U-Land där man får bo i bajshyddor ihop med fyra getter, ett halvdussin höns och en halt kamel, och samla komockor att elda med för att få värme -- Så då gör folket uppror för att det inte finns någon mat och Annie säger, kvicktänkt som hon är:
- Folket kan ju äta bakelser och tårta, det gör jag ju varje dag !
Så då blir hennes öde detsamma som Ludvig XVIs hustru Marie Antoinettes ?
-- Vad tror ni om det ?
-- Eller slutar hon på samma sätt som Mona Sahlin i en etta i Blåsut med en limpa Gula Blend och tomma lådvinskartonger ?
Nä kedja dessa politiker vid ICA-Affären med en tiggarmugg,
det är ungefär så långt deras intellekt räcker
Citera
2019-02-16, 17:52
  #729
Avstängd
Lööfet fattar fortfarande inte det var hon som svek sina väljare dödade alliansen

https://www.aftonbladet.se/nyheter/s...samt-nasta-val

Citat:
– Jag har inget emot det. Men det ligger ett tryck hos M och KD nu, om vilket vägval de ska göra framåt. Om de vill ha goda samtal med C och L, eller om de väljer en annan väg. De behöver landa i det. Jag hoppas de väljer vägen att ha ett bra samarbetsklimat mellan de fyra allianspartierna.

Ligger bollen hos dem?

– Ja, det är ett vägval som M och KD måste göra. På nationell nivå har de varit tydliga med att inte samarbeta med SD. Jag hoppas de håller det.
Citera
2019-02-16, 18:10
  #730
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gotulaun
Lööfet fattar fortfarande inte det var hon som svek sina väljare dödade alliansen

https://www.aftonbladet.se/nyheter/s...samt-nasta-val

Hon har ingen skam i kroppen och saknar helt självinsikt.
Aftonbladet träffar C-ledaren i arbetsrummet i Gamla stan i Stockholm. Från hörnkontoret har hon utsikt mot Riddarholmen och in mot city. Lokalerna tillhörde fram till i höstas MP. Det är först efter regeringsbildningen som Lööf har haft tid att komma i ordning i arbetsrummet, säger hon och visar upp en vit piedestal som hon monterat själv. Ovanpå står en fikusväxt med en S-formad stam. Rakt nedanför arbetsrummet, i våningen under, har V-ledaren Jonas Sjöstedt sitt kontor.
Detta passar väl henne väl, hon bygger sina egna piedestaler och kryddar med S.
__________________
Senast redigerad av Svenne-i-Banan 2019-02-16 kl. 18:14.
Citera
2019-02-16, 20:45
  #731
Medlem
Hon är en smutsig hora som totalt skiter i alla bara hon får som hon vill . Hon skulle sälja hela sin familj för att få fortsätta vara partiledare . Vidrigare människa är fan omöjligt att hitta .
Citera
2019-02-16, 23:02
  #732
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svenne-i-Banan
Hon har ingen skam i kroppen och saknar helt självinsikt.
Aftonbladet träffar C-ledaren i arbetsrummet i Gamla stan i Stockholm. Från hörnkontoret har hon utsikt mot Riddarholmen och in mot city. Lokalerna tillhörde fram till i höstas MP. Det är först efter regeringsbildningen som Lööf har haft tid att komma i ordning i arbetsrummet, säger hon och visar upp en vit piedestal som hon monterat själv. Ovanpå står en fikusväxt med en S-formad stam. Rakt nedanför arbetsrummet, i våningen under, har V-ledaren Jonas Sjöstedt sitt kontor.
Detta passar väl henne väl, hon bygger sina egna piedestaler och kryddar med S.

Arbetsrummet i Gamla Stan är det berömda hönshuset där hon huserar ?
Tuppen Fridolin spelar mandolin och gapar som en böneutropare varje morgon kl 05
Ducklips/duckface Morgan Johansson snortat kokain och amfetamin och snattrar omkring utanför som Kalle Anka på julafton i klippet om kolibrierna ?

De har ju påstått att det finns ju ingen svenskhet, och har aldrig funnits. Svenskhet är någonting som PK-Patrasket i sina våta feberdrömmar tror att det är begreppet svenskhet är påhittat av rasister.
Nåväl då kan man riva sönder alla dessa PK-Politikers pass inkl Lööfs och skicka hela jävla PK-Packet till typ Somalia, för här har de ta mig fan inte att göra längre, de är ju inte svenskar ens enligt dem själva
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle 2019-02-16 kl. 23:35.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback